Z kart historii: Powstanie przedwojennej Polonii
Czy jest sens dyskutować z kibicami? Czasami nie warto... Przyjmijmy więc - w ślad za fanami klubu z Bytomia - że 4 stycznia 1920 roku powstała miejscowa Polonia.
Faktycznie: tego dnia odbyło się w Bytomiu spotkanie założycielskie towarzystwa sportowego, które przyjęło nazwę "Polonia". Kontrowersję budzi natomiast związek powstałego w okresie plebiscytowym klubu z tym powołanym do życia po drugiej wojnie światowej, w którym pierwsze skrzypce odgrywali repatrianci ze Wschodu.
Decyzja o ogłoszeniu wśród ludności spornych terenów plebiscytu w sprawie przynależności do Polski lub Niemiec zaktywizowała działaczy polskiego ruchu niepodległościowego. Jeszcze zanim w lutym 1920 roku powstał - koordynujący działania propagandowe - Polski Komitet Plebiscytowy, opowiadających się za przyłączeniem do odradzającego państwa wezwano do tworzenia legalnych organizacji społecznych, także sportowych. Na Śląsku - od 1895 roku - działalność prowadziło Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". I to właśnie członkowie "Sokoła" stali się inicjatorami powołania bytomskiej Polonii. Klub, którego spotkanie założycielskie odbyło się 4 stycznia 1920 roku, liczył sobie dwie sekcje: piłki nożnej oraz zapasów.
Klub przetrwał dwa lata. Po ostatecznym wytyczeniu granicy Bytom znalazł się po niemieckiej stronie i "Polonia" musiała zakończyć działalność. Większość działaczy bytomskiego klubu przeniosła się do założonego w 1926 roku Miechowickiego Klubu Sportowego. Przedwojenna "Polonia" pamiętana jest głównie za sprawą dwóch spotkań: rozegranego w miesiąc od chwili powstania pojedynku z Pogonią Katowice, uznawanego za pierwsze polskie derby Śląska, oraz meczu z Poniatowskim - pierwowzorem GKS Szombierek - określanym mianem pierwszych derbów Bytomia.
Po drugiej wojnie światowej "Polonia" - przy wsparciu przedwojennych działaczy - wróciła na sportową mapę Polski. Był to już jednak inny klub, w którym pierwsze skrzypce odgrywali piłkarze z terenów wschodnich, przejętych przez Związek Radziecki. Początkowo zresztą nazwa klubu brzmieć miała "Pogoń", na pamiątkę lwowskiej drużyny, ale na to nie zgodziły się władze...
Skomentuj artykuł