Ksiądz prof. nauk teologicznych Stanisław Czerwik i ks. dr nauk humanistycznych w zakresie historii Hieronim Fokciński SJ zostali we wtorek doktorami honoris causa Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Uroczystość nadania tytułów - z udziałem. kard. Stanisława Dziwisza - odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
"Przeżywamy obecnie Rok Wiary, w którym Kościół obchodzi 50-lecie ogłoszenia soborowej konstytucji o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium. Konstytucja ta jednoznacznie ukazała, że to właśnie liturgia jest źródłem i szczytem całego życia Kościoła. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie w poczuciu głębokiej wdzięczności wobec Boga za ten dar Soboru, rozumiejąc doniosłość tej konstytucji i przede wszystkim samej liturgii, wyraża dziś szczególne uznanie dla jednego z polskich liturgistów"- powiedział ks. prof. Stefan Koperek, który wygłosił podczas uroczystości laudację dla ks. prof. Czerwika.
Podkreślił, że laureat wspomnianą Konstytucję wszechstronnie przeanalizował i "przekazał całą jej teologiczną głębię szerokim rzeszom nie tylko studentów, ale także duchownym i świeckim w naszym kraju."
Przypomniał, że ks. prof. Czerwik swoją posługę duszpasterską prowadzi już 50 lat. Laureat - ur. w 1933 r. w Łysakowej koło Jędrzejowa - ma na swoim koncie bogaty dorobek naukowy (ponad 370 książek i publikacji naukowych). Od 1998 r. jest przewodniczącym Diecezjalnego Duszpasterstwa Liturgicznego, Diecezjalnej Komisji ds. Liturgii oraz członkiem biura Stowarzyszenia Sekretarzy Europejskich ds. Liturgii. Od 1994 r. jest konsultorem Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a od 1999 r. - prof. nauk teologicznych.
Drugi z wtorkowych laureatów, ks. dr Hieronin Fokciński, jezuita (ur. w 1937 r. w Mirowicach k. Bygoszczy) przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Papieskiego Instytutu Studiów Kościelnych w Rzymie. W ciągu prawie 20 lat pracy przygotował materiał dowodowy, który przyczynił się do ogłoszenia ok. 40 beatyfikacji i kanonizacji. Jest autorem ponad 200 publikacji naukowych.
Zapraszamy też na stronę jezuici.pl, aby przeczytać o tym wydarzeniu: TUTAJ
Skomentuj artykuł