Pielgrzymka do relikwii Drzewa Krzyża Świętego
Blisko 200 motocyklistów z całej Polski wzięło udział 8 sierpnia br. w dorocznej dziękczynnej pielgrzymce do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Uczestnicząc w Eucharystii dziękowali i zawierzali Bogu swoją wspólnotę i podróżowanie na motocyklach.
Uroczystej Mszy św. celebrowanej w świętokrzyskiej bazylice w intencji motocyklistów przewodniczył superior o. Zygfryd Wiecha OMI, który w homilii podziękował przybyłym miłośnikom jednośladów za to, że na drodze ich wędrowania znajduje się także Święty Krzyż.
- Jesteście świadomi tego jak wielu ludzi na drodze straciło życie, jak wielu ludzi jeździ brawurowo. Wy dziś przybyliście tak jak co roku na Święty Krzyż, aby tutaj prosić Boga o dar rozwagi, odpowiedzialności za siebie i wszystkich, którzy podróżują, nie tylko motocyklami. Znacie niewątpliwie wartość daru, jakim jest nasze życie, które otrzymaliśmy od Stwórcy - mówił superior.
- Niech modlitwa w blasku relikwii Krzyża Chrystusowego umocni wszystkie dobre postanowienia, jakie rodzą się w waszych sercach. Z błogosławieństwem otrzymanym tutaj na Świętej Górze podróżujcie z rozwagą i wielką odpowiedzialnością. Żyjcie chrześcijańskimi wartościami a duchowa opieka niech wspiera w budowaniu wspólnoty i jedności przede wszystkim z Bogiem i między sobą - zachęcał kaznodzieja.
Doroczna pielgrzymka motocyklistów na Święty Krzyż jest stałym punktem programu Międzynarodowego Zlotu Motocyklowego, który odbywa się w Bałtowie k. Ostrowca Świętokrzyskiego.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Znajduje się ono niemal na samym szczycie, zwanym także Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n. p.m., położone jest 40 km od Kielc i 60 km od Sandomierza.
Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Od X w. do kasacji opactwa w 1819 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni, obecnie opiekę nad nim sprawują misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej. W średniowieczu i później, aż do kasaty w 1819 r.
Święty Krzyż był jednym z najważniejszych ośrodków intelektualnych i kulturalnych w Polsce.
Skomentuj artykuł