O. Zięba: kultura jest potrzebna do zbawienia

O. Zięba: kultura jest potrzebna do zbawienia
(fot. youtube.com)
KAI / kw

Kultura jest potrzebna do zbawienia - mówił dominikanin o. Maciej Zięba - jeden z prelegentów zakończonego we Wrocławiu XXXII Ogólnopolskiego Forum Młodych.

Wydarzenie organizowane jest przez kleryków wrocławskiego seminarium. Dominikanina słuchało go kilkuset studentów i uczniów dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych.

O. Zięba tłumaczył dlaczego chrześcijanin nie powinien uciekać od kultury, a powinien być jej częścią. Zwrócił przy tym uwagę, że definicja kultury jest niejednoznaczna, a przywołując wyniki badań prowadzonych przez wybitnego historyka filozofii Władysława Tatarkiewicza, zauważył, iż zgromadził on aż 164 definicje słowa "kultura".

- Nie da się uciec od kultury. Jesteśmy w jej świecie zanurzeni - przekonywał o. Zięba, dodając: - Nie ma istot czysto naturalnych, ale jesteśmy stworzeniem, które uczłowiecza się w jakiejś kulturze, przesiąkamy nią. Teolog stwierdził także, że w kulturze jest wszystko wyrażane. Również Chrystusa czytamy w sposób kulturowy, ale On sam jest czymś więcej niż kulturą. Jest ponad nią.

DEON.PL POLECA


Dominikanin wyróżnił w tym aspekcie dwie postawy społeczne, mówiące o chrześcijaństwie wobec kultury współczesnej. - Pierwsza: otrzymujemy coś od Chrystusa i musimy w sposób nienaruszony się tego trzymać. Grozi nam wówczas sztywność faryzejska. Pilnujemy każdego szczegółu, kulturę uważamy za zło, które rozmiękcza i psuje Ewangelię. Druga wydaje się odwrotna i polega na dopasowaniu się. Świat ewoluuje, operuje innym językiem kulturowym i Kościół się go nauczyć, musi chłonąć i przetwarzać rzeczywistość - tłumaczył o. Zięba.

Teolog i publicysta postawił też pytanie: - Dlaczego musimy poważniej pomyśleć o kulturze? Jego zdaniem dlatego, że pomaga nam ona zrozumieć, w co wierzymy. Jako chrześcijanie zostaliśmy zobowiązani do głoszenia Ewangelii, mówiąc np. językiem mediów społecznościowych, który jest skuteczny w określonej grupie odbiorców. To nie jedyna metoda, ale nie da się jej uniknąć. Żeby być znakiem dla innych, trzeba mówić kodem, który druga strona zrozumie. A synteza kultury i wiary jest zmaganiem się nie tylko kultury lecz także wiary. Kultura jest do zbawienia potrzebna.

Prelegent uwrażliwiał zebranych, że niesłychanie ważne wobec takiej tezy okazuje się tworzenie kultury chrześcijańskiej. Mamy pójść na uniwersytety, w media i tam głosić Ewangelię, żeby dotrzeć do różnych ludzi. - Jeżeli sami nie stworzymy dobrej kultury, to jaką otrzymamy alternatywę? Opanuje nas kultura zła, która nie dba o dobro człowieka, a na piedestale stawia przyjemność samą w sobie. I taka kultura staje się niebezpieczna dla nas - analizował teolog, zwracając uwagę, że sekularyzacja zaczyna się takim podejściu, w którym "nie chcemy być wszędzie chrześcijaninem". - Kiedy jest kibicem, ojcem, podatnikiem, zawsze mam świadczyć - mówił o Zięba.

Dominikanin przywołał postać św. Benedykta, ojca Europy, który zrewolucjonizował naszą cywilizację. Jego celem było odrodzenie Europy poprzez dewizę: "Ora et labora".

- Pamiętajmy, że Europę stworzyło chrześcijaństwo i kto myśli inaczej, jest po prostu nieukiem. Od oświecenia kultura chciała się wyzwolić poprzez łamanie tabu, kopanie, szczypanie i wyśmiewanie sacrum. Dzisiaj się zapętliła. Jednak odnoszę nieodparte wrażenie, że współcześnie chrześcijaństwo ma jednak zbyt mały wpływ na kulturę w Polsce i w Europie - spuentował zakonnik.

Sporym zainteresowaniem cieszyły się także wykłady ks. prof. Andrzeja Draguły, który podjął temat "Zbawienie i zabawa. Razem czy osobno?" oraz Konrada Dziadkowiaka nt. "Tolkien. Mit i łaska". Młodzi ludzie w ramach Forum uczestniczyli także w koncercie rapera Piotra Kowalczyka, znanego pod pseudonimem TAU oraz modlitwie w duchu Taize.

Forum Młodych, choć ma charakter sympozjum naukowego, to jednak stwarza również okazję do wspólnej modlitwy oraz uczestnictwa w specjalnych imprezach kulturalnych. Każdego roku uczestniczy w nim kilkaset osób z całej Polski, wśród których przeważają klerycy wyższych seminariów duchownych oraz młodzież akademicka.

Na przestrzeni lat ukształtowały się zasadnicze ramy spotkania, które stanowią: codzienna Eucharystia, wykłady, konwersatoria, dyskusja panelowa, wieczory kulturalne, wieczorne nabożeństwa.

W ciągu ponad 30 lat istnienia Forum Młodych jego gośćmi było wielu znanych przedstawicieli świata nauki, kultury, mediów, m.in. o. Jan Andrzej Kłoczowski, o. Jan Góra, Wojciech Cejrowski, prof. Jan Miodek, s. Małgorzata Chmielewska, Natalia Niemen, Tomasz Budzyński, Magda Anioł, o. Paweł Gurzyński, ks. Marek Gancarczyk, Franciszek Kucharczak.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

O. Zięba: kultura jest potrzebna do zbawienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.