"Cały świat przeniknięty Bożym Miłosierdziem"
Świadectwa anglikańskiego duchownego ks. Paula Kronbergsa, który szerzy kult Bożego Miłosierdzia w Wielkiej Brytanii, wysłuchali w poniedziałkowe przedpołudnie uczestnicy II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Ks. Kronbergs przedstawił trudną sytuację społeczną młodzieży brytyjskiej i jej problemy, na które odpowiedzią ma być orędzie Bożego Miłosierdzia.
"W całej Wielkiej Brytanii istnieje poważny problem narkomanii oraz alkoholizmu. Wielu młodych ludzi, borykających się z tymi uzależnieniami, decyduje się na sprzedawanie swojego ciała, aby zdobyć narkotyki, które zaspokoją ich głód. Te uzależnienia, to zło niszczy życie tych młodych ludzi, a wielu z nich przychodzi do mnie ze łzami w oczach" - opowiadał duchowny.
Jego misja jest skomplikowana, ponieważ kult Jezusa miłosiernego nie jest rozpowszechniony wśród wyznawców anglikanizmu. Ks. Kronbergs wyznał, że jego powołaniem jest szukanie i niesienie pomocy ludziom, którzy w swoim życiu odwrócili się od Boga. Podczas lektury "Dzienniczka" św. Faustyny miał widzenie "zniekształconych, ciemnych obrazów zagubionych i grzeszników z rękoma wzniesionymi do Miłościwego Pana. Wszyscy krzyczeli, prosząc Go o Miłosierdzie".
"Widziałem wówczas również czerwone i jasne promienie, przynoszące ukojenie, poczucie pełni oraz oświecenie, które oczyszczały ich dusze" - opowiadał anglikański duchowny. To wydarzenie przesądziło o powstaniu kapliczki, w której regularnie jest odmawiana koronka, słuchana muzyka sakralna, prowadzone są rozmowy na temat Miłosierdzia Bożego.
"Ci, którzy są oddani Miłosierdziu Bożemu, nie skupiają się na określaniu wyznania, gdyż kochają miłością Chrystusową. Dla mnie jest to największy z cudów, ponieważ każdy z nas jest obdarzony miłością, o jaką Jezus modlił się do swojego Ojca. Miłosierdzie Boże uzdrawia nie tylko zagubionych i zepsutych, ale również każdego z nas" - dodał ks. Paul Kronbergs.
Orędzie św. Faustyny jest źródłem nadziei dla współczesnego świata - podkreślał abp Władysław Ziółek podczas konferencji otwierającej obrady trzeciego dnia II Światowego Kongresu Bożego Miłosierdzia. W łagiewnickiej bazylice wygłosił on odczyt nt. “Siostra Faustyna Sekretarką I Apostołką Bożego Miłosierdzia - misja św. Faustyny, nabożeństwo przekazane światu i jego formy, kultu Bożego Miłosierdzia".
Metropolita łódzki przywołał liczne cierpienia "niewolników wieków XX i XXI" oraz “nędzę i głód ubogiego Południa wołających o solidarność cieszącej się dobrobytem bogatej Północy" i symbole męczeństwa - "Auschwitz i Gułag, nowojorskie wieże World Trade Center, ludobójstwo w Rwandzie, głód w Darfurze czy slumsy Ameryki Południowej".
Współczesny świat - według abp. Ziółka - chce te problemy rozwiązać bez Boga, za pomocą organizacji międzynarodowych i stowarzyszeń charytatywnych. "Systemową konfrontację z tą opcją podejmuje religia, a przede wszystkim chrześcijaństwo, które swoje orędzie Ewangelii przeciwstawia nie tylko niewierze teoretycznej, ale również niewierze praktycznej" - powiedział prelegent.
Zdaniem abp. Ziółka, szczególne miejsce przypada tutaj posłannictwu św. Faustyny, w którym obecne są “motywy chrześcijańskiego zaangażowania w wielorakie duchowe i egzystencjalne dramaty i biedy rodzaju ludzkiego" i z którego wyrastają duchowe i praktyczne dzieła miłosierdzia.
"Objawienie chrześcijańskie, które dzięki prywatnym objawieniom Siostry Faustyny odsłoniło na nowo potrzebę miłosierdzia w życiu człowieka, okazuje się skutecznym narzędziem kształtowania dojrzałości religijnej i ludzkiej, formowania moralności i odpowiedzialności, budowania bardziej ludzkiego, a więc i bardziej Bożego świata" - stwierdził mówca.
W rozpoczętym w sobotę w Łagiewnikach II Światowym Kongresie Bożego Miłosierdzia rozpoczął się w uczestniczy 2 tys. osób z 70 krajów świata. Spotkanie zorganizowane pod hasłem "Miłosierdzie źródłem nadziei" potrwa do 5 października.
Skomentuj artykuł