Papież zleci zbadanie kwestii święcenia kobiet
Dziennikarze obecni na zebraniu 870 przełożonych zakonów żeńskich poinformowali, że papież Franciszek zapowiedział ustanowienie komisji mającej zbadać kwestię święcenia kobiet-diakonów.
Jak komentuje James Martin SJ, nie jest to nowa idea, ale rzeczywistość obecna dawno temu w Kościele. - Kobiety posługujące w diakonacie mogłyby chrzcić, przewodniczyć pogrzebom, błogosławić małżeństwa oraz głosić homilie podczas Mszy świętej - pisze o. Martin.
- Głoszenie homilii podczas Mszy oznaczałoby, że Kościół nareszcie mógłby usłyszeć z ambony o doświadczeniu ponad połowy swoich członków - pisze o. Martin - byłoby to ogromnym darem dla Kościoła.
Według dziennikarki Cindy Wooden, pracującej dla Catholic News Service, papież miał powiedzieć, że zwiększanie roli kobiet w Kościele nie jest oznaką "feminizmu", ale "prawem ochrzczonych" - mężczyzn i kobiet.
#PopeFrancis says increasing role of women in church isn't about "feminism" but "the right of the baptized" -- male or female
— Cindy Wooden (@Cindy_Wooden) 12 maja 2016
Joshua McElween, dziennikarz National Catholic Reporter, również relacjonujący obrady sióstr, przywołał inne słowa papieża: "Wielokrotnie spotykam konsekrowane kobiety, które nie służą, ale wykonują pracę niewolników" (ang. work of servants, not service).
Pope Francis: "Many times, I find consecrated women that do work of servants and not service."
— Joshua McElwee (@joshjmac) 12 maja 2016
"Zgadzam się. Komisja, która by to wyjaśniła, wydaje się przydatna" - według dziennikarza tak dokładnie brzmiała odpowiedź papieża na słowa jednej z przełożonych zakonnych, która zaproponowała utworzenie specjalnej komisji mającej badać kwestię diakonatu kobiet.
Francis on proposal for commission to study female diaconate: "I accept. It seems useful to have a commission that would clarify this."
— Joshua McElwee (@joshjmac) 12 maja 2016
Wypowiedź papieża padła podczas 20. zebrania plenarnego Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych (UISG). Grupuje ona żeńskie instytuty zakonne z całego świata, do których należy ok. 700 tysięcy sióstr.
W ramach obrad UISG podejmuje się również temat uchodźców i handlu ludźmi. Tegoroczne spotkanie zbiega się z jubileuszem 50-lecia UISG, która została założona w 1965 r.
Skomentuj artykuł