Pierwsza narada z kardynałami-doradcami
W Watykanie rozpoczęła się we wtorek tajna narada papieża Franciszka z ośmioma kardynałami-doradcami. Celem posiedzenia rady, ukonstytuowanej w poniedziałek na mocy papieskiego dokumentu, jest przygotowanie wielkiej reformy Kurii Rzymskiej, rządu Kościoła.
Obradująca w prywatnej bibliotece pustego apartamentu papieskiego rada kardynałów, reprezentujących pięć kontynentów, to pierwsze takie formalne gremium w historii papiestwa.
13 kwietnia, a więc miesiąc po swym wyborze Franciszek zdecydował, że jego doradcami będą kardynałowie: Giuseppe Bertello z Włoch - gubernator Państwa Watykańskiego, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errázuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem tego gremium papież mianował kardynała Oscara Rodrígueza Maradiagę z Hondurasu.
Ich zadaniem jest pomoc Franciszkowi w zarządzaniu Kościołem powszechnym i opracowaniu zmian w regulującej funkcjonowanie Kurii Rzymskiej konstytucji apostolskiej Jana Pawła II "Pastor bonus" z 1988 roku. Kardynał Maradiaga stwierdził wręcz tuż przed obradami w wywiadzie, że konstytucja ta "skończyła się" i trzeba napisać ją na nowo.
Przed rozpoczęciem obrad kardynałowie koncelebrowali rano razem z papieżem mszę w watykańskim Domu świętej Marty.
W kazaniu Franciszek powiedział: "Prośmy Pana, aby nasza dzisiejsza praca uczyniła nas ludźmi bardziej pokornymi, bardziej łagodnymi, bardziej cierpliwymi i pokładającymi ufność w Bogu, by Kościół mógł dawać piękne świadectwo ludziom, którzy widząc lud Boży i Kościół odczują pragnienie, by pójść z nami".
Jeszcze przed naradą watykański rzecznik ksiądz Federico Lombardi poinformował, że po pierwszym trzydniowym posiedzeniu nie należy oczekiwać żadnych dokumentów ani decyzji.
Skomentuj artykuł