7 najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2016 roku

7 najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2016 roku
(fot. aj)
KAI / ml

W nadchodzącym roku czeka nas wiele ważnych wydarzeń związanych z Kościołem i wiarą. Mamy dla was ich krótkie zestawienie.

1. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia
Do niedzieli 20 listopada 2016 będzie trwał Jubileuszowy Rok Miłosierdzia. Podczas watykańskich obchodów będą miały miejsce m. in. takie wydarzenia pod przewodnictwem papieża Franciszka jak: 1 stycznia w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki i Światowym Dniu Pokoju papież otworzy Drzwi Święte w rzymskiej Bazylice Matki Bożej Większej, w środę 10 lutego, w Środę Popielcową odbędzie się w Bazylice św. Piotra rozesłanie Misjonarzy Miłosierdzia, w piątek 4 i sobotę 5 marca 2016 odbędą się “24 godziny dla Pana" celebracja pokutna, 1- 3 czerwca będzie miał miejsce jubileusz kapłanów, 10-12 czerwca jubileusz chorych i niepełnosprawnych, 23-25 września jubileusz katechetów, 6 listopada 2016 jubileusz więźniów, 20 listopada w uroczystość Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata będzie miało miejsce zamkniecie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra i tym samym zakończenie Jubileuszu Miłosierdzia. 
2. 51-szy Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny
W dniach 24-31 stycznia w Cebu na Filipinach odbędzie się 51. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny. Jego hasłem są słowa: "Chrystus w was naszą nadzieją chwały". Swój przyjazd potwierdziło ok. 8,5 tys. delegatów z 71 krajów. Oczekuje się, że w sumie weźmie w nim udział ponad 10 tys. osób. Osobistym wysłannikiem Franciszka będzie kard. Charles Maung Bo z byłej stolicy Mianmaru - Rangunu (Jangonu). Kongres będzie drugim tego rodzaju zgromadzeniem na Filipinach - w dniach 3-7 lutego 1937 w Manili odbył się 33. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny.
3. Wizyta apostolska Franciszka w Meksyku
W dniach 12-17 lutego 2016 r. Franciszek uda się w podróż apostolską do Meksyku. Odwiedzi Miasto Meksyk, Ecatepec, Tuxtlę Gutiérrez, San Cristóbal de Las Casas, Morelię i Ciudad Juárez. Do Rzymu powróci 18 lutego. Jednym z najważniejszych punktów pielgrzymki będzie wizyta w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Według meksykańskich mediów papież skupi się na dwóch tematach: przemocy i migracji. Będzie to 12. podróż zagraniczna Franciszka i szósta wizyta biskupa Rzymu w Meksyku, po pięciu podróżach św. Jana Pawła II (1979, 1990, 1993, 1999, 2002) i jednej Benedykta XVI (2012).
Obok Meksyku i Polski, w której papież weźmie udział w Światowym Dniu Młodzieży w Krakowie mówi się o ewentualnej wizycie na Ukrainie. 
4. Światowe Dni Młodzieży w Krakowie 
Z udziałem ok. 2,5 mln osób w dniach 26 - 31 lipca odbędzie się w Krakowie z udziałem papieża Franciszka 31. Światowe Dni Młodzieży. Złożą się nań m. in.: ceremonia otwarcia 26 lipca na Błoniach Krakowskich pod hasłem "Kraków i Polska witają młodzież całego świata". Mszę celebrować będzie metropolita krakowski - kard. Stanisław Dziwisz. Obecne będą symbole ŚDM - Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz Krzyż ŚDM. 
Ceremonia powitania papieża Franciszka na Błoniach Krakowskich odbędzie się w czwartek 28 lipca. W piątek 29 lipca na Błoniach Krakowskich papież poprowadzi Drogę Krzyżową a w sobotę 30 lipca odbędzie się czuwanie z Ojcem Świętym na terenie Campus Misericordiae w Wieliczce. Wieńcząca ŚDM Msza św. będzie miała miejsce w niedzielę 31 lipca podczas której papież ogłosi miejsce kolejnego ŚDM. Ponadto Franciszek w ramach wizyty w Polsce ma odwiedzić Częstochowę i Oświęcim. 
5. Rok jubileuszowy bł. Karola de Foucauld
Trwa rok jubileuszowy poświęcony błogosławionemu Karolowi de Foucauld (1858-1916) z okazji 100 rocznicy śmierci. Zainaugurowała go 1 grudnia 2015 r. w Nazarecie 24-godzinna modlitwa o pokój w 99. rocznicę śmierci błogosławionego. W ramach obchodów odbędzie się w Nazarecie międzyreligijne spotkanie oraz uroczystości liturgiczne 1 grudnia 2016 roku w 100. rocznicę śmierci bł. de Foucauld. Również w rodzinnej Francji zostaną w tym czasie zorganizowane liczne wydarzenia okolicznościowe, zwłaszcza w diecezji Viviers (Ardech) w południowo-wschodniej części kraju, gdzie były żołnierz i geograf przyjął święcenia kapłańskie w 1901 roku. 
Karol de Foucauld beatyfikowany 13 listopada 2005 r., urodził się we Francji w rodzinie arystokratycznej. W wieku 16 lat stracił wiarę i prowadził wesołe, hulaszcze życie. W wyniku koneksji rodzinnych uzyskał stopień oficerski w armii francuskiej. Walczył w Algierii, wkrótce jednak zwolnił się z wojska, aby odbyć podróż po Maroku. Poruszyła go głęboka wiara wyznawców islamu. Rozpoczął poszukiwania duchowe, które doprowadziły go do odkrycia na nowo Jezusa Chrystusa. Nawrócenie, które przeżył, było radykalne. Postanowił zamieszkać wśród opuszczonych i biednych, dzieląc we wszystkim ich los, praktykując modlitwę i ascezę. Do końca życia pozostał wśród Tuaregów, ubogich koczowników z pustyni. Byli muzułmanami, a on nigdy nie usiłował ich nawracać na wiarę katolicką. Cieszył się ich przyjaźnią i szacunkiem. Zginął 1 grudnia 1916 r. zastrzelony przez członka muzułmańskiej sekty sufickiej sanusijja.
6. Kanonizacja bł. Matki Teresy z Kalkuty
Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych ogłosiła 17 grudnia dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Matki Teresy, co otwiera drogę do jej kanonizacji. Nie jest jeszcze znana jej data i miejsce. Prezydium konferencji episkopatu Indii poprosiło papieża Franciszka aby kanonizował założycielkę Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Miłości w Kalkucie, gdzie pracowała przez pół wieku. Matka Teresa przyszła na świat jako Anjezë Gonxha Bojaxhiu 26 sierpnia 1910 r. w Skopje, lecz urodziny zawsze obchodziła 27 sierpnia, w dniu przyjęcia chrztu. Mając 18 lat wstąpiła do zgromadzenia loretanek. Rok później wyjechała do Indii, gdzie była nauczycielką w szkole dla dziewcząt.
Chcąc się zajmować ludźmi najbiedniejszymi i najbardziej opuszczonymi, założyła w 1949 r. Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Obecnie liczy ono ponad 5 tys. członkiń w 133 krajach na wszystkich kontynentach. W 1963 r. Matka Teresa założyła męskie Zgromadzenie Braci Misjonarzy Miłości. W 1979 r. została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla. Zmarła 5 września 1997 r. w Kalkucie. Papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną 19 października 2003 r.
7. Reforma Kurii Rzymskiej
Trwają prace nad reformą Kurii Rzymskiej. W 2015 r. pięciokrotnie zbierała się dziewięcioosobowa Rada Kardynałów ( K-9), która pomaga w tym dziele papieżowi. Franciszek podjął już decyzję o utworzeniu dwóch nowych dykasterii. Pierwsza przejmie kompetencje dotychczasowych instytucji kurialnych zajmujących się świeckimi, rodziną i życiem, druga zaś - sprawiedliwością, pokojem i migracjami. Członkowie K-9 zajmują się także sprawami synodalności oraz konieczności decentralizacji Kościoła.
Papież zapewnił, że reforma centralnych urzędów Kościoła "będzie kontynuowana z determinacją, jasnością i stanowczością". Ponadto trwają prace nad reformą ekonomiczną Kurii Rzymskiej ze szczególnym uwzględnieniem funkcjonowania Sekretariatu ds. Komunikacji. Będzie to jedna z największych watykańskich instytucji, zatrudniająca w sumie ok. 700 osób, które pracują odpowiednio m.in. w Radiu Watykańskim, dzienniku "L’Osservatore Romano", drukarni i księgarni wydawniczej. Kolejne spotkanie Rady Kardynałów z papieżem odbędzie się w lutym 2016 r.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

7 najważniejszych wydarzeń w Kościele w 2016 roku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.