Łatwo jest zgubić sens tych świąt

Łatwo jest zgubić sens tych świąt
(fot. depositphotos.com)
Logo źródła: Blogi podniebem.blog.deon.pl

Przed nami wyjątkowy okres. Dla każdego Chrześcijanina ten tydzień winien być wyjątkowym czasem, wielkim czasem.

Bo przecież w te Święta przeżywamy tajemnicę naszego zbawienia. Łatwo jest zagubić sens tych Świąt, skupić się na święceniu pokarmów, jajeczkach, baranku, kurczaczkach i innych zajączkach. To wszystko jest dobre, daje radość, zbliża. Tylko nie możemy na tym poprzestać.

Dla każdego z nas, te Święta nie mogą zacząć się od wielkosobotniego święcenia pokarmów, ale od uczestnictwa w wielkoczwartkowej Mszy Wieczerzy Pańskiej. To w Wielki Czwartek zaczynamy przeżywać te wielką Tajemnicę Naszego Zbawienia.

Jedna liturgia, trzy dni

Każda Msza Święta zaczyna się od znaku Krzyża i kończy błogosławieństwem. Zwróćcie uwagę, że znak Krzyża uczyniony zostanie jak zwykle na początku Mszy Wielkoczwartkowej, ale na jej końcu nie będzie błogosławieństwa. Tak samo liturgia w Wielki Piątek ani nie zacznie, ani nie skończy się znakiem Krzyża, oraz liturgia Wigilii Paschalnej zacznie się w ciszy. Obrzędy Świętego Triduum Paschalnego, są nagle przerywane. Czas pomiędzy nimi jest wypełniony trwaniem w modlitewnym czuwaniu. Co to oznacza? Że to jest jedna wielka liturgia. Nie możemy zatem uczestniczyć tylko w jej części.

Jeśli zatem naprawdę chcesz przeżyć ten czas z Jezusem, wygospodaruj sobie tak czas, by wziąć w nich udział w całości.

Jasne, że praca, obowiązki, zagonienie związane z przygotowaniem do Świąt nie pozwala na pełne zatrzymanie się już od wieczora w Wielki Czwartek. Wielki Piątek, to ciągle u nas zwykły dzień pracy. Udamy się zatem do naszych codziennych obowiązków, a po południu przystąpimy pewnie do domowych przed świątecznych przygotowań.

Czas wyciszenia

Zróbmy jednak wszystko, by ten czas od wieczora w Wielki Czwartek był przede wszystkim poświęcony Bogu. W naszej pracy, w naszym przedświątecznym zabieganiu nie zapomnijmy o tym że Jezus jest uwięziony, pojmany, sądzony, torturowany, że Jezus umiera właśnie na krzyżu, że wstąpił do otchłani. To wszystko dla mnie i dla Ciebie, byśmy razem z Nim zmartwychwstali w Poranek Wielkanocny.

Życzę Nam aby ten czas zaowocował łaską wiary, nadziei i miłości. To wszystko da nam radość i siłę do pokonywania trudów codzienności. Dobrego Wielkiego Tygodnia!

Tekst pochodzi z bloga podniebem.blog.deon.pl.

Chcesz zostać naszym blogerem? Dołącz do blogosfery DEON.pl!

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner, Joanna Podsadecka
30,03 zł
42,90 zł

Nieznane oblicze ks. Józefa Tischnera

Filozof z Łopusznej o miłości mówił mało. Sam kiedyś wyznał: „Byłem analfabetą, jeśli chodzi o wiarę, analfabetą, jeśli chodzi o miłość, dawałem ludziom tylko nadzieję”. Okazuje się jednak, że to...

Skomentuj artykuł

Łatwo jest zgubić sens tych świąt
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.