Nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko demencji

Nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko demencji
O prawidłowe ciśnienie krwi warto dbać od młodych lat (Fot. pl.depositphotos.com)
1 miesiąc temu
PAP/dm

O prawidłowe ciśnienie krwi warto dbać od młodych lat. Osoby, u których wcześniej pojawiło się nadciśnienie tętnicze, mają mniejsze mózgi i większe ryzyko rozwoju demencji. Naukowcy proponują wprowadzanie działań ochronnych już w dzieciństwie.

Nadciśnienie to częsta przypadłość średniego wieku (45-64 lata) i jego wczesny rozwój się jest coraz częstszy. - Choć powiązania między nadciśnieniem i zdrowiem mózgu oraz demencją w późniejszym życiu są dobrze udokumentowane, nie było wiadomo, jak wiek pojawienia się nadciśnienia może wpłynąć na te korelacje. Jeśli udałoby się udowodnić taki związek, wskazywałoby to na potrzebę wczesnych interwencji opóźniających pojawienie się nadciśnienia. To z kolei może pomóc w zapobieganiu demencji - mówi prof. Mingguang He z University of Melbourne.

Naukowcy przeanalizowali dane zgromadzone w UK Biobank - obszernej bazie z dokładnymi informacjami na temat zdrowia anonimowych ochotników z Wielkiej Brytanii.

Porównali obrazy mózgów uzyskane metodą rezonansu magnetycznego dwóch grup osób - ponad 11 tys. z nadciśnieniem zdiagnozowanym w różnym wieku oraz takiej samej liczby osób o normalnym ciśnieniu. Uwzględnili przy tym różne parametry dotyczące zdrowia.

Jak się okazało niezależnie od wieku diagnozy nadciśnienia, towarzyszyła mu zmniejszona objętość mózgu, w tym pewnych specyficznych jego obszarów. Największe ubytki towarzyszyły nadciśnieniu wykrytemu przed 35. rokiem życia.

Co więcej, osoby o zbyt wysokim ciśnieniu w przeszłości miały mniejsze mózgi, nawet przy normalnym ciśnieniu w czasie badania MRI.

Badacze sprawdzili także ryzyko demencji. Tym razem przeanalizowali obejmujące średnio 12 lat dane odnośnie prawie 125 tys. dorosłych osób z nadciśnieniem i tak samo licznej grupy z ciśnieniem normalnym. Zachorowało w sumie ponad 4,5 tys. uczestników.

Ryzyko rozwoju demencji było pryz tym o 61 proc. wyższe u osób z nadciśnieniem wykrytym przed 35. rokiem życia, niż u osób zdrowych.

Zagrożenie demencją naczyniową (wynikającą z gorszego dopływu krwi do mózgu) było o 45 proc. wyższe u osób z nadciśnieniem zdiagnozowanym w wieku 54-55 lat i o 69 proc. wyższe u tych, u których wykryto je w wieku 35-44 lat.

Ryzyko tego typu demencji było o 80 proc. wyższe u ochotników z nadciśnieniem zdiagnozowanym przed 35. rokiem życia, ale wśród młodszych osób przypadków demencji było mniej i w ich przypadku korelacja nie była statystycznie znacząca.

Jednocześnie naukowcy nie znaleźli powiązań między wiekiem pojawienia się nadciśnienia i chorobą Alzheimera. - Wyniki naszego badania sugerują, że wczesna diagnoza nadciśnienia wiąże się z możliwością rozwoju demencji oraz, co ważne związki te są poparte przez obserwacje strukturalnych zmian w mózgu - mówi dr Shang.

Naukowcy twierdzą, że demencji zapobiegać mogą więc odpowiednie działania wprowadzane już we wczesnym dzieciństwie.

- Aktywny program badań przesiewowych wykrywający osoby z wczesnym nadciśnieniem i zapewnienie wcześniejszego, intensywnego leczenia może pomóc w redukcji ryzyka rozwoju demencji w przyszłości - podkreśla prof. He.

Badanie opisano na łamach pisma „Hypertension”.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Nadciśnienie w młodszym wieku to wyższe ryzyko demencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.