Benedykt XVI: nie jestem współautorem książki kard. Saraha

Benedykt XVI: nie jestem współautorem książki kard. Saraha
(fot. depositphotos.com)
9 miesięcy temu
KAI / jb

Kardynał Sarah zadzwonił we wtorek rano z prośbą od papieża seniora, aby usunąć jego imię, nazwisko oraz zdjęcie z okładki książki.

Benedykt XVI zdystansował się od autorstwa książki o kapłaństwie i celibacie, którą opublikował kard. Robert Sarah. Abp Georg Gänswein, prywatny sekretarz Benedykta XVI, powiedział we wtorek austriackiej agencji katolickiej "Kathpress" w Rzymie, że na prośbę papieża-seniora kard. Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, zadzwonił wcześnie rano we wtorek, aby poprosić francuskiego wydawcę o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI. z okładki książki.

Ponadto ma zostać wykreślony podpis Benedykta XVI pod wstępem i wnioskami w książce „Des profondeurs de nos coeurs” - „Z głębi naszych serc” ponieważ nie napisali jej wspólnie.

- Wkład do głównej części książki papieża-seniora jest jednak w „100 procentach Benedykta” - powiedział abp Gänswein.

Książka ma zostać opublikowana we Francji 15 stycznia, a w USA i Niemczech w lutym br.

Tekst o kapłaństwie papież-senior napisał latem 2019 r. - powiedział abp Gänswein. Benedykt XVI na prośbę kard. Saraha dał mu wolną rękę co do dysponowania tekstem. Wiedział też, że tekst ma pojawić się w książce.

"Benedykt XVI nie został jednak poinformowany o faktycznej formie i układzie planowanej książki" - powiedział abp Gänswein.

Ponadto nie wyjaśniono kwestii praw autorskich Benedykta XVI. Papież-senior, jako współautor, powinien zawrzeć umowę z wydawnictwem "Fayarda", ale niestety do tego nie doszło. „Było to nieporozumienie bez kwestionowania dobrych intencji kard. Saraha” - dodał abp Gänswein.

Fragment książki ukazał się w poniedziałkowym wydaniu francuskiego dziennika „Le Figaro”, co wywołało debatę, m. in. dotyczącą tego, czy aby papież-senior nie kontestuje stanowiska obecnego papieża Franciszka na temat celibatu i możliwości wyświęcania żonatych mężczyzn w ogłoszonym przez niego posynodalnym listem na zakończenie Synodu dla Amazonii. Na koniec większość jego uczestników opowiedziała się za ograniczonym i wyjątkowym złagodzeniem celibatu, aby, w razie potrzeby, diakoni - tzw. "viri probati" mogli otrzymać święcenia kapłańskie. Sam Franciszek kilkakrotnie podkreślał, że nie popiera idei dobrowolnego celibatu. Jego zdaniem wyjątki można wprowadzić tylko wyjątkowo i to na obszarach, w których istnieje taka potrzeba duszpasterska.

W obecnym kształcie kwestii celibatu poświęcone jest 175 stron książki, na którą składają się dwa teksty, jeden papieża-seniora, drugi kard. Saraha oraz wprowadzenie i zakończenie podpisane przez obydwu autorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Peter Seewald, Benedykt XVI
35,91 zł
39,90 zł

Wywiad rzeka z emerytowanym papieżem Benedyktem XVI.

Rozmowę przeprowadził znakomity dziennikarz Peter Seewald. W "Ostatnich rozmowach papież senior daje możliwość bliższego poznania swojej osoby, udziela odpowiedzi na wiele pytań nurtujących współczesnego człowieka. Opowiada także o...

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: nie jestem współautorem książki kard. Saraha
Komentarze (6)
JL
Jerzy Liwski
16 stycznia 2020, 11:16
A może szanowny deon napisać kiedy Benedykt XVI powiedział takie słowa? Czy może deon dopuszcza się manipulacji (lub jej propagowania)? "Katolicki" portal, który fałszuje słowa papieża... Ciekawe...
LL
Luki Luck
15 stycznia 2020, 21:25
PAP swoje a KAI swoje.
PW
Piotr Wójciak
15 stycznia 2020, 13:31
Niewiarygodne!
SD
~Slawek D
14 stycznia 2020, 22:40
Ach Ci "dorośli faceci". Jak dzieciaki w piaskownicy. Kiedy w końcu jeden z drugim zachowają się po męsku i przestaną się rozwalać Kościół.
JM
~Jarosław Mikołajewski
14 stycznia 2020, 19:58
Jeżeli podane informacje są prawdziwe, Benedykt XVI doprecyzował formę swojego udziału w napisaniu książki. Nie ma mowy o żadnym wycofywaniu się czy dystansie do kard. Sarah i do treści nauczania Kościoła, o własnej, Ratzingerowej teologii nie wspominając.
AF
~Antoni F.
14 stycznia 2020, 15:59
Jak zwykle w DEON-ie tytuł mówi co innego, a treść wiadomości co innego. Typowa jezuicka (?) schizofrenia.

Skomentuj artykuł

Benedykt XVI: nie jestem współautorem książki kard. Saraha
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.