Droga krzyżowa współczesnego świata – wiara i posłuszeństwo Bogu

Papież Franciszek - Jubileusz Wojska - fot. Grzegorz Gałązka; Prezydent USA Donald Trump - fot. epa11979170.jpg - PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL
„Pielgrzymi nadziei” to hasło trwającego Roku Jubileuszowego. A tymczasem te początkowe miesiące Roku Świętego zdają się pokazywać na rzeczywistość zgoła odwrotną. Świat jest w wielkim i wielowymiarowym kryzysie. To, co wydawało się być jakąś strukturą ogarniętą i uporządkowaną zdaje się być w totalnej rozsypce i nie widać sposobu na scalenie jej.
W tych dniach przeżywamy także wspomnienie 20-lecia odejścia do ‘domu Ojca’ Jana Pawła II. To nie tylko kwestia nostalgii, ale także przypomnienie o tym, że Bóg posługuje się każdym do przeprowadzenia swoich planów w świecie. Każdy ma swoje miejsce i zadania.
‘Konia z rzędem’ temu, kto by przewidział to, co dzieje się w polityce światowej w tych pierwszych miesiącach obecnego roku. Zaskoczenie jest bardzo duże i dosyć trudne do zrozumienia oraz do przewidzenia są czekające nas zmiany. A one przychodzą.
Papież Franciszek już w czasie pobytu w szpitalu, w swoim przesłaniu do Papieskiej Akademii Życia, zwrócił uwagę na to, że doświadczamy dzisiaj ‘polikryzysu’. „Termin ten – zdaniem Ojca Świętego – przywołuje ‘dramatyczny charakter historycznego splotu wydarzeń, których obecnie doświadczamy, w którym zbiegają się wojny, zmiany klimatyczne, problemy energetyczne, epidemie, zjawiska migracyjne i innowacje technologiczne’”. Jednocześnie zauważamy, wskazuje papież, że instytucje międzynarodowe, które miałyby troszczyć się o dobro wspólne świata, eliminację głodu i walkę z nędzą oraz skutecznie bronić podstawowych praw człowieka, regulując np. kwestie migracyjne, zatraciły swoją skuteczność.
Franciszek przypomina, że ‘technokracja nas nie uratuje’. Mit ‘ciągłego tworzenia, rozwoju’ musi być mądrze przepracowany, a uleganie „utylitarystycznej i neoliberalnej deregulacji globalnej” jest błędem, bo prowadzi do fałszywych postaw, promuje prawo najsilniejszego, a w konsekwencji dehumanizuje nasze relacje.
#PapieżFranciszek planuje jutro pojawić się w oknie Kliniki #Gemelli po godz. 12.00, aby pozdrowić i udzielić błogosławieństwa.@EpiskopatNews pic.twitter.com/DRIQbMWl8E
— Vatican News PL (@VaticanNewsPL) March 22, 2025
Szczególną przestrzenią jest rozwój technologiczny, a zwłaszcza świat wirtualny. Papież zwraca uwagę, że czasami internet wydaje się być ‘przestrzenią bezkarności’. Wydaje się nam, że unikamy odpowiedzialności za to, co tworzymy w tej przestrzeni. Sztuczna inteligencja jakby zwiększa poczucie bezkarności, bo to niby nie my osobiście tworzymy te treści. A tymczasem maszyny wykonują nasze polecenia i to człowiek ostatecznie decyduje o ich kształcie i rezultacie końcowym.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Skomentuj artykuł