Papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie na 75-lecie ONZ

Papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie na 75-lecie ONZ
(fot. PAP/EPA/CLAUDIO PERI)
1 tydzień temu
KAI / jb

Z okazji 75-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie do Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Według informacji z kręgów watykańskich oraz mediów papież będzie jedną z osobistości, które przemówią na uroczystościach 21 września. 75. Zgromadzenie Ogólne ONZ rozpoczęło się 14 września i potrwa do początku października.

Jak wynika z tych informacji, najprawdopodobniej papież będzie mówił o tym, jak można wykorzystać pandemię koronawirusa dla przemyślenia na nowo międzynarodowej polityki gospodarczej i ochrony środowiska. Ojciec Święty będzie chciał wyjaśnić, w jaki sposób ewentualne reformy mogłyby przynieść korzyści ludzkości i środowisku naturalnemu. Tematy te są również przedmiotem jego nowej encykliki "Fratelli tutti", którą Franciszek podpisze w Asyżu 3 października.

Ponieważ także na 2 października jest zaplanowane spotkanie szefów państw i rządów z okazji Światowego Dnia Całkowitego Zniesienia Broni Jądrowej, Franciszek może również poruszyć te kwestie w swoim wystąpieniu na forum ONZ. Już kilkakrotnie wzywał do likwidacji wszelkiej broni jądrowej. Podczas wizyty w Hiroszimie w listopadzie 2019 roku stwierdził, że niemoralne jest nie tylko użycie broni atomowej lub grożenie jej użyciem, ale niemoralne jest już samo jej posiadanie.

Papież Franciszek przemawiał już na forum ONZ podczas wizyty w USA we wrześniu 2015. Wtedy apelował o większe wpływy w ONZ krajów będących na drodze rozwoju. Mówił też, że międzynarodowe organizacje finansowe mają obowiązek chronić słabsze kraje przed chronić kraje słabe przed „dławiącym podporządkowaniem przez systemy kredytowe”.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
41,94 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie na 75-lecie ONZ
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Papież Franciszek wygłosi wideo-przemówienie na 75-lecie ONZ
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.