Abp Ryś mianowany "administratorem apostolskim sede plena" w Kaliszu. Co to znaczy dla diecezji kaliskiej?

Abp Ryś mianowany "administratorem apostolskim sede plena" w Kaliszu. Co to znaczy dla diecezji kaliskiej?
(fot. BP KEP / Archidiecezja łódzka)
2 tygodnie temu
Szymon Żyśko

W związku z decyzją podjętą przez papieża Franciszka wyjaśniamy, na czym polega urząd powierzony abp. Rysiowi oraz do czego zobowiązał go papież tym dekretem.

Urząd administratora apostolskiego jest przewidziany przez prawo kanoniczne. Powierzając ten urząd któremukolwiek z prezbiterów (najczęściej biskupów), papież zleca mu tymczasowy zarząd nad diecezją lub inną jednostką administracyjną w Kościele. W praktyce oznacza to, że takiemu biskupowi przysługują uprawnienia ordynariusza w danej diecezji, jednocześnie nim nie będąc.

Abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, został powołany przez papieża Franciszka na administratora apostolskiego "sede plena". Ustanawia się go w przypadku "poważnej tymczasowej przeszkody w sprawowaniu urzędu przez ordynariusza”. Zazwyczaj zostaje nim tzw. biskup koadiutor z danej diecezji, jednak w polskich warunkach niezwykle rzadko tacy biskupi są ustanawiani na niejawnej liście.

Dla diecezji kaliskiej oznacza to, że papież Franciszek powierzył mu obowiązki ordynariusza przynajmniej na czas postępowania ws. oskarżeń wobec bp. Edwarda Janiaka. Posługa apostolska abp. Rysia skończy się zapewne z chwilą powołania nowego biskupa ordynariusza w Kaliszu, odwołania dekretu przez papieża lub powrotu bp. Janiaka w przypadku oczyszczenia go z zarzutów.

Obok administratora "sede plena" istnieją jeszcze urzędy administratora "sede vacante" w przypadku śmierci, rezygnacji lub przejścia na emeryturę dotychczasowego ordynariusza oraz stały administrator apostolski dla struktur nie posiadających statusu diecezji.

O komentarz w sprawie Stacja7.pl poprosiła rzecznika abp. Rysia. "Mogę powiedzieć tylko tyle, że ks. abp Grzegorz Ryś został dziś mianowany administratorem apostolskim sede plena czyli przedstawicielem Ojca Świętego w diecezji kaliskiej. W najbliższym czasie abp Ryś spotka się też z Nuncjuszem Apostolskim w Polsce. Tyle mogę powiedzieć na chwilę obecną" - mówi ks. Paweł Kłys.

Dla KAI sprawę skomentował ks. prof. Piotr Majer z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. "Słowo administrator oznacza, że jego funkcja jest tymczasowa, a przymiotnik „apostolski” oznacza, ze władzę sprawuje w imieniu papieża i ma wszelkie uprawnienia biskupa diecezjalnego. Natomiast biskup diecezjalny winien współpracować w pełnym, wolnym i spokojnym wypełnianiu mandatu przez administratora. Krótko mówiąc władzę ma administrator apostolski a biskup diecezjalny – jak można wnioskować – jest zawieszony. Pojęcie „sede plena” oznacza to, że diecezja jest obsadzona, czyli jest biskup kaliski, ale jego władza ulega ograniczeniu w stopniu określonym przez pismo apostolskie" - tłumaczy.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś
25,75 zł
42,90 zł

Kościół, do którego chcemy należeć, jest tutaj

Zamieszczone w książce rozmowy z arcybiskupem Grzegorzem Rysiem powstawały na przestrzeni kilkunastu lat. Pierwsze wywiady redaktorzy „Tygodnika Powszechnego” przeprowadzali, kiedy obecny metropolita łódzki był jeszcze prezbiterem, a ostatnie...

Skomentuj artykuł

Abp Ryś mianowany "administratorem apostolskim sede plena" w Kaliszu. Co to znaczy dla diecezji kaliskiej?
Komentarze (8)
JW
~Janek Walczak
28 czerwca 2020, 23:55
Jaki sens ma funkcja sede plena abp.Rysia skoro nadal na stanowiskach kurialnych wraz z dostępem do dokumentacji pozostają urzędnicy pożal się Panie Boze poprzednika?
PJ
Pawel Jankowski
28 czerwca 2020, 16:15
W sprawie kaliskiej Opatrzność postanowiła posłużyć się dżinem z butelki :) Czasami niektórym sama ewangelia nie wystarcza. Trzymam kciuki za misję abpa Grzegorza. Jak on nie da rady, to kto da?
AK
~Agnieszka Krawczyk
25 czerwca 2020, 23:54
Kto jest bez winy niech pierwszy żuci kamień czyż nie tak mówi Jezus nikt nie jest bez winy, a sądzeni będziemy przez Najwyższego Boga Ojca
PJ
Pawel Jankowski
28 czerwca 2020, 16:12
Oj, Oj, Ojojoj :) To się nazywa "dobrze dobrany cytat". Ale z drugiej strony nawet diabeł posługiwał się Pismem Świętym, gdy kusił Jezusa na pustyni!
JM
~Joanna M
25 czerwca 2020, 21:12
Wybaczcie poprzedni emocjonalny komentarz (niedopuszczony do publikacji). Na spokojnie: zdanie "W praktyce oznacza to, że takiemu biskupowi przysługują uprawnienia ordynariusza w danej diecezji, jednocześnie nim nie będąc" zawiera niepoprawnie użyty imiesłów. Powinno być np. "W praktyce oznacza to, że taki biskup posiada uprawnienia ordynariusza w danej diecezji, jednocześnie nim nie będąc" albo "W praktyce oznacza to, że takiemu biskupowi przysługują uprawnienia ordynariusza w danej diecezji, mimo że nim nie jest". Czy mogę prosić o poprawienie? (I o zatrudnienie korektora? Zgłaszam się na ochotnika)
MO
~Michał Olej
25 czerwca 2020, 19:11
wyrazy współczucia dla arcybiskupa Rysia - trudne zadanie
TM
~To Masz
25 czerwca 2020, 14:05
Jednak bez nacisków i upublicznienia sprawy nie da rady. To przesłanie dla wszystkich, którzy żywią przekonanie, że takie sytuacje 'się załatwią' po cichu i nie ma co gorszyć ludzi.
Mar Cin
Mar Cin
25 czerwca 2020, 13:05
W końcu.

Skomentuj artykuł

Abp Ryś mianowany "administratorem apostolskim sede plena" w Kaliszu. Co to znaczy dla diecezji kaliskiej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.