„America”: papież popiera duszpasterstwo osób homoseksualnych

„America”: papież popiera duszpasterstwo osób homoseksualnych
Papież Franciszek (Fot. Grzegorz Gałązka)
KAI/dm

Papież Franciszek w liście do ks. Jamesa Martina SJ, udzielił poparcia nowemu projektowi, wspierającego „duszpasterstwo parafialne LGBT” - pisze jezuicki portal „America”.

Ks. Martin, który uruchomił stronę internetową Outreach (program pomocy) na początku maja. Krótko potem - 5 maja - napisał list do papieża Franciszka, w którym zadał trzy pytania, które, jak twierdzi, często słyszy od „katolików LGBT” i ich rodzin.

Redaktor naczelny „America” otrzymał odpowiedź od papieża trzy dni później odręcznie napisaną notatkę w języku hiszpańskim.

Papież Franciszek o LGBT

Pierwsze pytanie dotyczyło tego, co jest zdaniem papież najważniejszą rzeczą, jaką „osoby LGBT” powinny wiedzieć o Bogu.

Odpowiadając papież Franciszek wyraził poparcie dla nowego projektu i stwierdził: „Bóg jest Ojcem i nie wypiera się żadnego ze swoich dzieci, a »stylem« Boga jest bliskość, miłosierdzie i czułość. Na tej drodze można znaleźć Boga”.

W odpowiedzi na inne pytanie papież powiedział, że zachęciłby osoby LGBT do przeczytania Dziejów Apostolskich, aby odkryły „obraz żywego Kościoła”. Franciszek wezwał „osoby LGBT” do postrzegania negatywnych doświadczeń w Kościele nie jako odrzucenia przez instytucję, lecz jako niefortunne spotkania z jednostkami.

Papież cytuje Pismo Święte

„Chciałbym, aby nie postrzegali tego jako »odrzucenia przez Kościół«, ale przez »ludzi w Kościele«” - napisał papież zaznaczając, że „Kościół jest matką i powołuje do siebie wszystkie swoje dzieci”.

Franciszek przytoczył historię z Ewangelii. „Weźmy na przykład przypowieść o zaproszonych na ucztę: byli wśród nich sprawiedliwi, grzesznicy, bogaci i ubodzy itd. [Mt 22, 1-15; Łk 14, 15-24]. Kościół selektywny, Kościół «czystej krwi», nie jest Świętą Matką Kościołem, lecz raczej sektą” - stwierdził papież.

Korespondencja od papieża została opublikowana w poniedziałek, 9 maja na łamach „Outreach: An LGBTQ Catholic Resource”, stronie internetowej założonej przez ks. Martina, która jest powiązana z America Media. "Jej celem jest pomoc katolikom LGBTQ, aby wiedzieli, że Bóg ich kocha, że są w sercu swojego Kościoła i że mają wiele darów, które mogą ofiarować Ludowi Bożemu” - podaje „America”.

KAI/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

„America”: papież popiera duszpasterstwo osób homoseksualnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.