Irlandczyk został papieskim przedstawicielem w Kuwejcie i Katarze

Irlandczyk został papieskim przedstawicielem w Kuwejcie i Katarze
(fot. unsplash.com)
1 tydzień temu
KAI / jb

Ojciec Święty mianował nuncjuszem apostolskim w Kuwejcie i Katarze abp Eugene’a Martina Nugenta, arcybiskupa tytularnego Domnach Sechnaill, dotychczasowego papieskiego przedstawiciela na Haiti – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Eugene Martin Nugent urodził się 21 października 1958 w hrabstwie Clare w Irlandii. Święcenia kapłańskie przyjął 9 lipca 1983 i został inkardynowany do diecezji Cashel w środkowej części kraju. Uzyskał doktorat z prawa kanonicznego na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. 1 lipca 1992, po ukończeniu Papieskiej Akademii Kościelnej wstąpił do służby dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej, pracując następnie w przedstawicielstwach papieskich w Turcji, Jerozolimie i na Filipinach.

W latach 2001-2010 ks. prał. Nugent stał na czele Misji Studyjnej Stolicy Apostolskiej w Hongkongu, zastępując arcybiskupa Fernando Filoniego. W tym czasie był odpowiedzialny za komunikację między diecezjami chińskimi a Watykanem. Miał ograniczony dostęp do Chin kontynentalnych, zaś kontakty ze wspólnotami katolickimi w Chinach często trzeba było utrzymywać w tajemnicy.

W dniu 13 lutego 2010 r. papież Benedykt XVI mianował go nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze, delegatem apostolskim na Komory oraz arcybiskupem tytularnym Domnach Sechnaill. W dniu 13 marca 2010 r. został mianowany delegatem apostolskim również na Mauritiusie i Seszelach. Sakrę biskupią przyjął 18 marca 2010 r. w Rzymie, z rąk ówczesnego sekretarza stanu, kardynała Tarcisio Bertone.

10 stycznia 2015 roku papież Franciszek mianował go nuncjuszem apostolskim na Haiti.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gerhard Ludwig Müller
48,93 zł
69,90 zł

Skała pośród wzburzonego morza

Papiestwo to jedna z najbardziej niezwykłych instytucji świata. W równej mierze fascynuje, co wywołuje gorące dyskusje. Ta książka wyjaśnia narosłe przez wieki kontrowersje i pozwala zrozumieć misję papieża w Kościele i...

Skomentuj artykuł

Irlandczyk został papieskim przedstawicielem w Kuwejcie i Katarze
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Irlandczyk został papieskim przedstawicielem w Kuwejcie i Katarze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.