"Jak to możliwe, że pięć koncernów farmaceutycznych trzyma w szachu cały świat"

"Jak to możliwe, że pięć koncernów farmaceutycznych trzyma w szachu cały świat"
Prof. Stefano Zamagni (fot. YouTube / Festivalfilisofia)
2 tygodnie temu
KAI/mk

Prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych uważa, że polityka musi znowu być ponad gospodarką. O tym, że w stosunkach między tymi siłami coś się nie układa, dowodzi obecna pandemia - stwierdził prof. Stefano Zamagni w rozmowie z Radiem Watykańskim.

"Jak to możliwe, że pięć koncernów farmaceutycznych trzyma w szachu cały świat, a innym ludziom nie pozwala się na produkcję licencjonowanych szczepionek?” - zastanawiał się włoski ekonomista. Jego zdaniem, nikt nie kwestionuje faktu, że firmy za swoje wynalazki „powinny zostać opłacone i osiągać stosowny zysk”. Gdy jednak w grę wchodzi życie wielu ludzi na całym świecie, interes publiczny powinien stanąć ponad prywatnym prawem.

Zamagni poparł apel papieża Franciszka i Stolicy Apostolskiej o zgodę na bezpłatne licencjonowanie patentów na produkcję szczepionek. Na początku maja Watykan planuje międzynarodową konferencję online na temat konsekwencji obecnego rozwoju medycyny. W spotkaniu wezmą udział m.in. amerykański naukowiec zajmujący się zakażeniami Anthony Fauci oraz szefowie firm produkujących szczepionki Pfizer i Moderna, Albert Bourla i Stéphane Bancel.

Papież Franciszek „bardziej niż inni” zdaje sobie sprawę, że w ciągu ostatnich 30 lat świat polityki został zdominowany przez interesy gospodarcze. Wielu polityków nie ma już swobody działania „i podejmowania decyzji dla dobra publicznego, ponieważ są pod silną presją potentatów gospodarczych i finansowych”, stwierdził prezes Papieskiej Akademii Nauk Społecznych w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Jak to możliwe, że pięć koncernów farmaceutycznych trzyma w szachu cały świat"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.