Kard. Nycz o Janie Pawle II: nie miał lęków, ani obaw, i nie skrywał tego, co Bóg chciał powiedzieć światu

Kard. Nycz o Janie Pawle II: nie miał lęków, ani obaw, i nie skrywał tego, co Bóg chciał powiedzieć światu
Jan Paweł II podczas mszy św. na inaugurację pontyfikatu 22 października 1978 r. wypowiedział słowa "Nie lękajcie się" (fot. Youtube/mediatekajp2)
1 miesiąc temu
KAI/mk

Przy grobie Jana Pawła II, w rocznicę inauguracji pontyfikatu papieża Polka, kard. Kazimierz Nycz nawiązał do słów wypowiedzianych na placu ś. Piotra przed 43 laty. "Nie lękajcie się" odnosiło się do wielu lęków przeżywanych przez współczesnego człowieka - wyjaśnił metropolita warszawski, w tym także przed obawą, że "że jeśli przyjmę Ewangelię i Pana Boga, to przestanę być wolnym".

Do tego, aby w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II zawierzać cały świat jego wstawiennictwu, zachęcał kard. Kazimierz Nycz w homilii podczas mszy św. w Bazylice Watykańskiej. W homilii kard. Nycz przypomniał, że św. Jan Paweł II był dla Kościoła i świata pogrążonego w lęku, świadectwem odwagi, dotyczącej różnych aspektów życia.

- Nie miał lęków, ani obaw, ale szedł do ówczesnego świata i nie skrywał tego, co chciał powiedzieć temu światu nie on sam, ale w imieniu Boga samego, głosząc Ewangelię, we wszystkich krajach ówczesnego świata - mówił. Jak przypomniał, papież Polak korzystał w tym celu ze wszelkich dostępnych środków - od bezpośrednich spotkań, do przekazów medialnych, a jego posługi Piotrowej nie można dziś zawężać do patrzenia na nią tylko z perspektywy polskiej, ani też pozwalać, by została zapomniana.

- Wiemy, że ze względu na swoją długość i na liczbę dokumentów i spraw, które Ojciec Święty rozstrzygał, był to wielki pontyfikat wielkiego papieża. I potrzeba, żebyśmy go tu w Watykanie, przy jego ołtarzu wspominali, a równocześnie, przez jego wstawiennictwo zanosili modlitwy w intencjach Kościoła i całego świata, który tej modlitwy naszej tak bardzo dziś potrzebuje - zachęcał kardynał Nycz.

Nawiązując do papieskich słów "nie lękajcie się" z homilii wygłoszonej dokładnie 43 lata temu, podczas inauguracji pontyfikatu, wyjaśniał, że "papież dobrze wiedział, jakie lęki towarzyszyły człowiekowi tamtego czasu. Były to lęki świata, lęki o pokój, lęki Europy, zwłaszcza naszej: środkowo-wschodniej, Polski. I papież uwzględniał ten kontekst kiedy mówił: nie lękajcie się. Ale myślał także jeszcze jednym bardzo ważnym lęku: lęku człowieka współczesnego przed Bogiem, przed Chrystusem. To lęk o to, żeby mu Pan Bóg nie zabrał wolności. Wolności tak rozumianej, jak ją i dziś czasem rozumiemy: że jeśli przyjmę Ewangelię i Pana Boga, to przestanę być wolnym".

Jak podkreślił kard. Nycz, pomimo papieskiego apelu i głoszenia nadziei, te lęki także i dziś są aktualne.

- Wobec obawy człowieka współczesnego przed Bogiem przyjętym autentycznie w codziennym życiu, to głoszenie nadziei nabiera szczególnej wagi - wskazał. - Starajmy się o tym pamiętać w naszej modlitwie za naszą ojczyznę i w intencjach całego Kościoła, do którego należymy - zachęcił.

Mszę św. w języku polskim koncelebrowali przy grobie św. Jana Pawła II kard. Kazimierz Nycz, abp Józef Guzdek, bp Piotr Jarecki oraz księża mieszkający w Rzymie i Watykanie. Wzięli w niej udział także polscy pielgrzymi i mieszkańcy Wiecznego Miasta. To jedna z kilku celebracji odbywających się dziś w kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywa ciało papieża Polaka.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kard. Nycz o Janie Pawle II: nie miał lęków, ani obaw, i nie skrywał tego, co Bóg chciał powiedzieć światu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.