Papież podziękował dziennikarzom za ujawnianie skandali w Kościele

Papież podziękował dziennikarzom za ujawnianie skandali w Kościele
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
0:00
- 0:00

„Dziękuję wam także za to - mówił papież Franciszek do dziennikarzy - że opowiadacie i o tym, co w Kościele nie idzie dobrze, że pomagacie nam nie ukrywać tego pod dywanem i za głos, jaki daliście ofiarom nadużyć. Dziękuję za to” - powiedział Franciszek. Słowa te przytacza red. Tomasz Terlikowski w dziewiątym odcinku podcastu "Tak myślę".

Do słów papieża Franciszka red. Tomasz Terlikowski od razu się do nich odnosi.

- I za te słowa sprzed kilku dni ja także jestem Ojcu Świętemu naprawdę bardzo wdzięczny – oznajmia red. Terlikowski, który w swojej działalności publicystycznej od lat, a niedawno także przewodnicząc komisji ds. nadużyć, jakich dopuścił się dominikanin Paweł M., podejmuje trudne i skandaliczne tematy nurtujące, czy wręcz niszczące polski Kościół.

Jak przyznaje autor podcastu „Tak myślę”, za swoje motto przyjął słowa dr Valetiny Alazraki, meksykańskiej korespondentki w Watykanie, nagrodzonej właśnie przez papieża Franciszka za swoje dokonania dziennikarskie. Meksykańska reporterka, a obecnie także publicystka, kilka lat temu skierowała do biskupów i kardynałów słowa, które - jak podkreśla red. Terlikowski - powinny stać się wyznacznikiem postępowania każdego dziennikarza, a szczególnie tego wierzącego.

„Jeśli jesteście przeciwko tym, którzy dopuszczają się wykorzystywania lub je tuszują, wówczas jesteśmy po tej samej stronie. Możemy być sojusznikami a nie wrogami. Pomożemy wam odnaleźć zepsute jabłka i przezwyciężyć opór, aby oddzielić je od zdrowych owoców. Ale jeśli nie zdecydujecie się radykalnie stanąć po stronie dzieci, matek, rodzin i społeczeństwa obywatelskiego, to macie rację bojąc się nas, ponieważ my dziennikarze, którzy chcemy wspólnego dobra, będziemy waszymi najgorszymi wrogami” - mówiła Valentina Alazraki do biskupów i kardynałów

- I dobrze by było, żebyśmy my dziennikarze, także ci dziennikarze, którzy jesteśmy w Kościele, potraktowali te słowa śmiertelnie poważnie – podsumowuje Tomasz Terlikowski, dodając: - I warto, żeby także nasi polscy biskupi uświadomili sobie, że to nie są żart.

Podcastu Tomasza Terlikowskiego "Tak myślę" słuchaj w aplikacji Spotify.

Całego 9. odcinka podcastu "Tak myślę" możesz wysłuchać na platformie Youtube.

 

Wszystkie odcinki podcastu "Tak myślę" dostępne są w portalu DEON.pl.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
31,43 zł
44,90 zł

Wychował pokolenia. Zmienił Polskę. Zmienił Kościół

Nawrócił się w celi śmierci więzienia gestapo niedługo po opuszczeniu obozu w Auschwitz. W obozie koncentracyjnym przebywał wtedy, gdy o. Maksymilian Kolbe składał za współwięźnia ofiarę ze swojego życia....

Skomentuj artykuł

Papież podziękował dziennikarzom za ujawnianie skandali w Kościele
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.