Polak wśród pierwszych katechistów ustanowionych przez papieża Franciszka

Polak wśród pierwszych katechistów ustanowionych przez papieża Franciszka
Papież Franciszek wręcza krzyż ustanowionemu dziś katechiście (fot. Claudio Peri/ANSA/EPA/PAP)
vaticannews.va/mk

Jacek Kralkowski ze Zgierza, z archidiecezji łódzkiej, znalazł się wśród pierwszych katechistów ustanowionych dziś przez papieża. Franciszek ustanowił również pierwszych lektorów, a w tej grupie znalazły się także trzy kobiety.

To ważne wydarzenie związane z utworzeniem w Kościele powszechnym nowej posługi odbyło się w czasie watykańskich obchodów Niedzieli Słowa Bożego.

Jak pisze w serwisie Vatican News Beata Zajączkowska, niedzielne uroczystości to efekt ogłoszonych w ubiegłym roku papieskich dokumentów. Franciszek umożliwił w nich udzielanie posług lektora wszystkim wiernym świeckich, bez względu na płeć, a także ustanowił posługę katechisty, którego rola niekoniecznie sprowadza się do nauczania religii, lecz obejmuje szerzej pojętą działalność duszpasterską właściwą dotychczas dla katechistów w krajach misyjnych.

W czasie mszy w bazylice watykańskiej Franciszek podkreślił, że ustanowieni przez niego lektorzy i katechiści są powołani do „ważnego zadania służenia Ewangelii Jezusa, głoszenia jej, aby jej pociecha, radość i wyzwolenie dotarły do wszystkich”.

Podczas papieskiej liturgii lektorzy otrzymali Pismo Święte, a katechiści krzyż. Lektorami zostali świeccy z Korei Południowej, Pakistanu, Ghany oraz z różnych regionów Włoch.

Nowi katechiści pochodzą natomiast z Peru, Brazylii, Ghany, Włoch, Hiszpanii oraz z Polski.

- Otrzymanie od papieża krzyża i specjalnego błogosławieństwa było dla mnie ogromnym przeżyciem – mówi Radiu Watykańskiemu Jacek Kralkowski ze Zgierza, ustanowiony dziś przez Franciszka katechistą.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
23,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Polak wśród pierwszych katechistów ustanowionych przez papieża Franciszka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.