Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów

Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów
Wizyta ad limina apostolorum. Spotkanie polskich biskupów z papieżem Franciszkiem (fot. Episkopat News)
KAI/mk

Jak poinformował abp Stanisław Gądecki, polscy biskupi przedstawili papieżowi Franciszkowi potrzebę stworzenia korytarzy humanitarnych, aby pomóc w rozwiązaniu problemu z imigrantami koczującymi w dramatycznych warunkach na granicy białorusko-polskiej.

- Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarzach humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - ujawnił po spotkaniu z Franciszkiem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Podczas dzisiejszego briefingu w siedzibie Radia Watykańskiego, na którym podsumowano wyniki wizyty ad limina i spotkań z z papieżem drugiej grupy polskich biskupów, szef KEP zaznaczył, że w trakcie spotkania z Ojcem Świętym wskazywano na potrzebę mocnego głosu Kościoła w społeczeństwie, zwłaszcza wtedy, gdy jest ono zagubione i podzielone.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy abp Gądecki powiedział, że sprawa polityki w ścisłym tego słowa znaczeniu nie pojawiła się w rozmowie z Franciszkiem.

- Chyba że w znaczeniu polityki pragmatycznej, jak odnieść się do kwestii uchodźców i imigrantów, w jaki sposób wyjść im naprzeciw, żeby z jednej strony zachować wymogi prawa, a z drugiej strony nie zapomnieć o godności osoby każdego, a szczególnie tych którzy są na granicy białorusko-polskiej - powiedział przewodniczący KEP.

Relacjonując spotkanie biskupów z papieżem metropolita poznański przywołał uwagę Franciszka, że problem migracyjny jest powszechny, ogarnia cały świat i musimy sobie z nim poradzić. - Wspominaliśmy Ojcu Świętemu o korytarza humanitarnych i potrzebie ich stworzenia, żeby tym ludziom, którzy tej chwili znajdują się w takiej dramatycznej sytuacji, dano przynajmniej jakieś światło w tunelu - powiedział abp Gądecki.

Przewodniczący KEP poinformował, że dzień przed spotkaniem z papieżem, rozmawiał z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem, który zaproponował stworzenie grupy ekumenicznej i międzyreligijnej, która udałaby się do prezydenta lub premiera, żeby wyrazić swoje stanowisko w sprawie migrantów.

- Ja zaapelowałem już wcześniej [w sprawie pomocy imigrantom - przyp. red.]. Natomiast taka inicjatywa międzyreligijna i ekumeniczna na pewno byłaby korzystna - ocenił abp Gądecki.

Abp Gądecki zaznaczył też, że gdy jest pytany o to, czy Kościół jest po stronie PiS-u czy też PO, to stwierdza, że Kościół stoi po stronie Ewangelii, to znaczy ani po stronie lewej, ani po stronie prawej, ani w centrum, bowiem Kościół interesuje Ewangelia i podejście ewangeliczne.

- Nie chcielibyśmy być zmanipulowani jako Kościół, aby służyć jakimś interesom partyjnym - wskazał przewodniczący KEP, dodając, że Kościół nie chce dzielić społeczeństwa.

W dzisiejszym spotkaniu z papieżem uczestniczyła druga grupa biskupów, przebywająca w Watykanie w ramach wizyty ad limina apostolorum. Są to biskupi z metropolii poznańskiej, gdańskiej, szczecińsko-kamieńskiej i wrocławskiej. Podczas dwugodzinnego spotkania z papieżem Franciszkiem, odbywającego się na zakończenie wizyty, mówiono m. in. o rozpoczętym Synodzie Biskupów, nowej ewangelizacji, imigrantach oraz problemie wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Wojciech Polak, Marek Zając
27,93 zł
39,90 zł

Bez kompromisów i skrępowania. Po ludzku

Czy Kościół powinien mieszać się do polityki? Czy Polska powinna przyjmować uchodźców? W jaki sposób mierzyć się z problemem pedofilii wśród księży? Co Kościół ma do powiedzenia kobietom, które...

Skomentuj artykuł

Polscy biskupi u papieża. Przedstawili ideę korytarzy humanitarnych dla imigrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.