Ta modlitwa połączy dziś wiele religii. Papież wezwał cały Kościół by się do niej włączyć

Ta modlitwa połączy dziś wiele religii. Papież wezwał cały Kościół by się do niej włączyć
(fot. PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT)
2 tygodnie temu
KAI / kk

O wybawienie ludzkości od nieszczęścia, jakim jest pandemia koronawirusa modlił się dziś szczególnie Franciszek podczas Eucharystii transmitowanej przez media watykańskie z kaplicy Domu Świętej Marty.

Nawiązał do apelu wystosowanego przez Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa o podjęcie w tej intencji modlitwy, postu i uczynków miłosierdzia. W homilii Ojciec Święty przypomniał, że są także inne „pandemie” – głód, wojny, czy brak dostępu do edukacji.

Na początku Mszy św. papież powiedział:

„Wysoki Komitet na rzecz Ludzkiego Braterstwa, ogłosił dziś dzień modlitwy, postu, aby prosić Boga o miłosierdzie i litość w tym tragicznym okresie pandemii. Wszyscy jesteśmy braćmi. Święty Franciszek z Asyżu powiedział: «Wszyscy są braćmi». Dlatego też jako mężczyźni i kobiety każdego wyznania religijnego łączymy się dzisiaj w modlitwie i pokucie, aby prosić o łaskę uzdrowienia z tej pandemii”.

W homilii Franciszek odniósł się do pierwszego czytania, zaczerpniętego z Księgi Jonasza, w którym prorok zachęcił mieszkańców Niniwy do nawrócenia się, aby nie doszło do zniszczenia miasta. Niniwa się nawróciła a miasto zostało ocalone od nieszczęścia, być może od „pandemii moralnej” - zauważył. Ojciec Święty dodał, że właśnie dzisiaj ludzie wyznający różne religie modlą się wspólnie jako bracia w tej chwili cierpienia i tragedii, która oprócz śmierci wielu osób, często w opuszczeniu, ma także swoje konsekwencje gospodarcze, następstwa dla edukacji przyszłych pokoleń. „Dlatego wszyscy bracia i siostry każdego wyznania religijnego, módlmy się do Boga” – zachęcił papież.

Franciszek zauważył, że być może pojawią się zarzuty, iż jest to relatywizm religijny i tak nie wolno czynić.

„Ależ czy nie wolno modlić się do Ojca wszystkich? Każdy modli się, jak zna, jak potrafi, zgodnie ze swoją kulturą. Nie modlimy się przeciwko sobie, jedna tradycja religijna przeciwko drugiej! Wszyscy jesteśmy zjednoczeni jako istoty ludzkie, jako bracia, modląc się do Boga, zgodnie z własną kulturą, zgodnie z naszą własną tradycją, zgodnie z naszymi przekonaniami, ale jako bracia i modląc się do Boga, to jest ważne: bracia, poszcząc, prosząc Boga o przebaczenie za nasze grzechy, aby Pan się nad nami zlitował, aby Pan nam przebaczył, aby Pan powstrzymał tę pandemię. Dzisiaj jest dzień braterstwa, spoglądając ku jednemu Ojcu, bracia i ojcostwo. Dzień modlitwy" – stwierdził Ojciec Święty.

Jednocześnie Franciszek wskazał, że są w świecie także inne pandemie, inne nieszczęścia i tragedie. Przytoczył statystyki mówiące, że w pierwszych czterech miesiącach tego roku 3.7 miliona ludzi zmarło z głodu. „Zatem dzisiejszy dzień modlitwy musi nas skłonić do zastanowienia się także nad innymi pandemiami na świecie. Jest ich wiele! Pandemia wojen, głód i wiele innych" - mówił.

Niech Bóg powstrzyma tę tragedię. Niech Bóg zlituje się nad nami i niech powstrzyma również inne pandemie, które są wielkim złem: głód, wojnę, dzieci pozbawione wykształcenia. O to prosimy jako bracia, wszyscy razem. Niech Bóg błogosławi nas wszystkich i zmiłuje się nad nami" – powiedział papież podsumowując swą homilię.

Po Komunii św. miała miejsce adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne, a Franciszek zachęcił wiernych uczestniczących w transmisji do przyjęcia Komunii św. duchowej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton
18,39 zł
30,64 zł

„Niczego się nie boję…” Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania w...

Skomentuj artykuł

Ta modlitwa połączy dziś wiele religii. Papież wezwał cały Kościół by się do niej włączyć
Komentarze (11)
ZK
~Zibik Kowalski
15 maja 2020, 22:04
@ALL - dobrze jest czytać uważnie i myśleć o czym mówimy, a tym bardziej - co piszemy na forum ?....Chrześcijanie wiedzą i wierzą , że jest Bóg Ojciec i Syn i Duch Święty i to , że Pan Bóg jest wszechmocny, miłosierny i sprawiedliwy. A w całym świecie zgodnie z wolą Boga w Trójcy Jedynego, Matki Boskiej, Papieża Franciszka, Wszystkich Świętych i Ludu Bożego - winien być jeden, powszechny i apostolski Kościół Jezusa Chrystusa. Panie Arturze - czy rzeczywiście "nonsensem" jest to, że Papież Franciszek nie apeluje, lecz wzywa cały w/w Kościół, aby się włączył, do modlitwy, postu i uczynków miłosierdzia. Ponadto stwierdza, że Bóg Ojciec jest jeden, oraz przypomina braciom i siostrom, że istnieją w świecie jeszcze inne "pandemie".
DN
Dominik Nowak SDB
15 maja 2020, 21:03
Do wspomnianych "pandemii" zaliczyłbym również ABORCJĘ i PRZEŚLADOWANIA (podaję link do rankingu prześladowań chrześcijan na świecie bo najłatwiej było mi znaleźć informacje na ten temat. Nie ujmuję ani nie wykluczam prześladowań wierzących innych religii) ABORCJA - https://www.worldometers.info/abortions/ - liczba ZAMORDOWANYCH dzieci jest zastraszająca. (A jeszcze podają, że rocznie liczba ta sięga 40 do 50 MILIONÓW MORDERSTW!!!) PRZEŚLADOWANIA - https://www.opendoorsusa.org/wp-content/uploads/2020/01/2020_World_Watch_List.pdf
ZK
~Zibik Kowalski
15 maja 2020, 22:36
@Dominiku - morderstwa nie tylko dzieci i prześladowania chrześcijan, oraz współczesne pogaństwo i barbarzyństwo, oraz rozpowszechniane, aprobowane i uznawane wrogie wobec Boga i Jego Kościoła - ideologie i inne praktyki, w tym uporczywe trwanie w ciężkich grzechach, winach i zaniedbaniach wielu ludzi na świecie etc. - to wg. mnie one są lub mogą być następstwem owych "pandemii", czy Bożych znaków lub dopustów .
SJ
~Stanisław Janowski
14 maja 2020, 15:35
Super by było gdyby Bóg zesłał dziś proroka Eliasza. Ten zapewne także by się modlił...
AS
~Antoni Szwed
15 maja 2020, 21:35
Nie, kazałby wytracić wszystkich fałszywych proroków. [1 Krl 18, 20-40].
SJ
~Stanisław Janowski
16 maja 2020, 11:02
Przepraszam, nie sądziłem że nie zostanie zrozumiana moja intencja. Właśnie dlatego napisałem Eliasza, bo wiadomo jak jego modlitwa skończyła się dla bałwochwalców.
AW
~Artur Wojtkiewicz
14 maja 2020, 12:10
Co za nonsens. Jak możemy modlić się do jednego Boga Ojca skoro katolicy zupełnie inaczej go pojmują niż muzułmanie? A ten jakiś tam wysoki komitet to brzmi jak jakieś masońskie stowarzyszenie.
PK
~Przemysław Kowalczyk
14 maja 2020, 19:25
Panie Arturze, my katolicy nie pojmujemy Boga Ojca inaczej niż muzułmanie, ponieważ oni zarówno jak my wierzymy w tego samego Boga Ojca. Bóg jest Bogiem wszystkich ludzi na świecie, nie tylko nas katolików. Dlatego papież Franciszek mądrze zrobił, że zachęcił nas do włączenia się w tą wspólną modlitwę do naszego wspólnego Ojca. Muzułmanie inaczej pojmują Chrystusa niż my chrześcijanie, to fakt. Ale nie Boga Ojca. Co zaś się tyczy Wysokiego Komitetu to przepraszam bardzo, ale skąd taki wniosek, że to masońskie stowarzyszenie? Po czym pan to stwierdza? Po tym, że w jedności ów Wysoki Komitet na Rzecz Braterstwa wzywa do wspólnej modlitwy, postu i miłosierdzia?
MK
~Marcin K.
15 maja 2020, 01:36
Dlaczego ludzie tak bardzo lubią czuć się lepsi od innych? To tylko nasza pycha każe nam uważać, że nasz Bóg jest lepszy od Boga tamtych. To ta sama pycha, co każe nam czuć, że nasza religia, nasza kultura, nasz kraj, nasz język, nasza wspólnota, nasza rodzina, nasze postępowanie są lepsze niż u innych.
GU
Grażyna Urbaniak
16 maja 2020, 12:05
Jesteś pewien, że to pycha popychała apostołów do nawracania pogan? I zabrakło im szacunku dla ich religii i kultury? Hmm...
EZ
~Ewa Zalewska
16 maja 2020, 15:48
To nie pycha. To wiara, czytanie Pisma i elementarna wiedza.

Skomentuj artykuł

Ta modlitwa połączy dziś wiele religii. Papież wezwał cały Kościół by się do niej włączyć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.