Zasługi św. Jana Pawła II w walce z totalitaryzmem

Zasługi św. Jana Pawła II w walce z totalitaryzmem
Fot. EpiskopatNews / flickr / CC BY-NC-SA 2.0
KAI / kb

Z inicjatywy konsulatu generalnego RP w Barcelonie oraz Uniwersytetu Abat Oliba CEU w stolicy Katalonii odbyła się konferencja naukowa poświęcona osobie św. Jana Pawła II. W jej trakcie wskazywano na zasługi pochodzącego z Polski papieża w działaniach na rzecz obalenia totalitaryzmu komunistycznego w Europie. W wydarzeniu wzięli udział zarówno historycy z Hiszpanii, jak i Polski, w tym m.in. dr hab. Paweł Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego.

Hiszpański tygodnik „Vida Nueva” przypomniał, że podczas wydarzenia wskazywano na wpływ nauczania św. Jana Pawła II na polską opozycję demokratyczną, a także na rolę Kościoła katolickiego w upadku reżimu komunistycznego w Polsce, co rozpoczęło proces dekomunizacji innych państw Bloku Wschodniego.

Zasługi Jana Pawła II

Uczestniczący w barcelońskiej konferencji dr José Luis Orella z madryckiego uniwersytetu CEU San Pablo powiedział KAI, że wydarzenie to było jednym z kilku w ostatnim czasie na terenie Hiszpanii, podczas którego omawiano rolę papieża w działaniach na rzecz demokratyzacji Europy.

Przypomniał, że w 2020 r. także na tej stołecznej uczelni odbyło się seminarium naukowe dotyczące roli Jana Pawła II w demokratyzacji Polski. Odnotował, że podczas tego wydarzenia podkreślano m.in. wpływ nauczania papieskiego na utworzenie i działalność niezależnego związku zawodowego „Solidarność”. Orella przypomniał, że madrycka konferencja zatytułowana „Jan Paweł II – ojciec «Solidarności»” była pierwszym sympozjum naukowym po zainaugurowaniu w październiku 2020 r. nowego wydziału na CEU San Pablo, który w swojej nazwie odnosi się do osoby papieża Polaka.

- Powstały w 2020 r. Wydział Historii, Pamięci i Tożsamości, zajmujący się badaniami nad totalitaryzmami, nawiązuje nazwą do ostatniej książki św. Jana Pawła II pt. „Pamięć i tożsamość”. Nazwanie nowej komórki akademickiej w taki sposób było formą oddania hołdu pochodzącemu z Polski papieżowi - powiedział hiszpański historyk.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska
8,80 zł
22,00 zł

Jan Paweł II- papież, mistyk, filozof, pisarz, poeta i dramaturg, a przy tym niestrudzony pielgrzym, orędownik pojednania, człowiek wrażliwy na ludzką biedę. Pokorną służbą i bezpośrednim stylem bycia zdobywał ludzkie serca. Przynaglany miłością do Chrystusa...

Skomentuj artykuł

Zasługi św. Jana Pawła II w walce z totalitaryzmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.