5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę

5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę
Fot. Anna Shepulova / Depositphotos.com
Środa, 08:10
PAP/mł

Statystyczny Polak zjada 5,2 kg czekolady rocznie i wydaje na nią ok. 190 zł. Jak wynika z raportu opublikowanego przez spółkę Wedel, Polska jest największym rynkiem czekolady w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartym eksporterem czekolady na świecie.

Zarówno światowy, jak i rodzimy rynek słodyczy czekoladowych rozwija się pomimo pandemii - wynika z raportu opublikowanego przez spółkę Wedel z okazji 170. rocznicy jej powstania. Czytamy w nim, że Polska jest czwartym eksporterem czekolady na świecie, za Niemcami, Belgią i Włochami. Wartość sprzedaży za granicę wynosi prawie 2,1 mld dolarów, co stanowi 7,3 proc. udziału w eksporcie globalnym.

Również statystyki z polskiego rynku wskazują, że polska branża czekoladowa pozostaje w całkiem dobrej formie. Powołując się na dane agencji Nielsen wskazano, że wartość naszego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 roku wyniosła 7,65 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. rok do roku.

W raporcie zaznaczono, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat spożycie czekolady w przeliczeniu na statystycznego Polaka wzrosło o około 30 proc. – z 4 kilogramów w 2007 roku do 5,2 kilograma obecnie. Jednak - jak napisano - w porównaniu do światowych liderów konsumpcji, nadal jemy jej sporo mniej niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca), a o ponad 2 kg rocznie wyprzedzają nas Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi.

Statystyczny Polak na słodycze z dodatkiem kakao wydaje około 190 zł rocznie. Najpopularniejszymi produktami są tabliczki czekolady i praliny  Najchętniej kupujemy czekoladę mleczną, rzadziej - gorzką i białą.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
S. Anastazja Pustelnik FDC
45,50 zł
65,00 zł

Wielka księga specjałów Siostry Anastazji to ponad 400 sprawdzonych przepisów na przystawki, zupy, sałatki, dania mięsne, rybne i warzywne. A co najważniejsze, przyrządzisz je ze składników dostępnych w każdym sklepie. To przepisy dla każdego i...

Skomentuj artykuł

5 kg rocznie na głowę. Polacy coraz bardziej lubią czekoladę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.