Czy jesteśmy gotowi na zdjęcie maseczek? Naukowcy odpowiadają

Czy jesteśmy gotowi na zdjęcie maseczek? Naukowcy odpowiadają
(fot. PAP/EPA/JULIEN WARNAND)
1 tydzień temu
PAP / pk

Wiceminister zdrowia zapowiedział prawdopodobne poluzowanie w kwestii noszenia maseczek. Tymczasem naukowcy publikują wyniki badań, które są jednoznaczne: noszenie maseczek, szczególnie przez osoby zakażone, może chronić inne osoby.

Ministerstwo Zdrowia przygotowuje się do znoszenia obostrzeń w kwestii używania maseczek ochronnych. W czwartek wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski zapowiedział, że „są regiony, w których być może jesteśmy w stanie poluzować te obowiązki”. Dodał, że w ciągu 1-2 tygodni być może zostanie zaproponowany model wyłączający pewne regiony z tego obowiązku w przestrzeni otwartej.

Mimo to, noszenie maseczek jest nadal ważne w kontekście walki z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Potwierdzają to wyniki najnowszych badań.

Maseczki chirurgiczne mogą znacznie zmniejszyć ryzyko przenoszenia się koronawirusa SARS-CoV-2 – ocenili badacze z Uniwersytetu Hongkońskiego (HKU) na podstawie eksperymentów na chomikach. Naukowcy podkreślają jednak, że maseczka nie chroni w 100 proc.

W przypadku chomików oddzielenie klatek maseczkami chirurgicznymi zmniejsza nawet o trzy czwarte liczbę zakażeń drogą kropelkową lub powietrzną – podkreśla dziennik „South China Morning Post”.

„Te ustalenia oznaczają dla świata i społeczeństwa, że efektywność noszenia maseczek przeciwko pandemii koronawirusa jest olbrzymia” - powiedział w niedzielę mikrobiolog z HKU Yuen Kwok-yung. Przestrzegł przy tym jednak, że nawet noszenie maseczek nie eliminuje ryzyka całkowicie.

Według „SCMP” badanie na chomikach dostarczyło pierwszego dowodu na na skuteczność maseczek w zmaganiach z Covid-19. Zasadność ich noszenia była wcześniej na świecie kwestionowana, w tym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) – przypomina gazeta.

Chomiki umieszczono w klatkach w trzech konfiguracjach pozorujących sytuacje z życia codziennego. W jednej nie zastosowano maseczek, w drugiej umieszczono je tylko w klatce z zakażonymi gryzoniami, a w trzeciej – tylko w klatce ze zwierzętami zdrowymi. Obok ustawiono wentylator, by zapewnić przepływ powietrza od chorych do zdrowych gryzoni.

Po siedmiu dniach wirusa wykryto u 10 z 15 chomików w sytuacji bez maseczek, czyli u 66,7 proc. W konfiguracji z maseczkami po stronie chomików zakażonych, infekcję stwierdzono tylko u dwóch spośród 12 zdrowych wcześniej zwierząt, a więc u 16,7 proc. Gdy maseczki umieszczono po stronie chomików zdrowych, zakaziły się cztery z 12 zwierząt, czyli 33,3 proc.

Yuen ocenił, że badanie na chomikach „bardzo wyraźnie ukazało”, że noszenie maseczek, szczególnie przez osoby zakażone, może chronić inne osoby. „To najważniejszy wynik, jaki osiągnęliśmy” - powiedział.

Eksperyment wykazał również, że poziom wirusa w ciele chomików zakażonych w sytuacji z maseczkami był niższy niż w sytuacji bez maseczek – podała agencja AFP. Według „SCMP” gryzonie zainfekowane poprzez zastrzyk miały poważniejsze objawy niż te, które zakaziły się drogą powietrzną w sytuacji z maseczkami.

Yuen jest jednym z mikrobiologów, którzy odkryli wirusa SARS, odpowiedzialnego za epidemię z lat 2002-2003 – przypomina AFP. Na podstawie doświadczeń w walce z tą chorobą, od początku obecnej pandemii Covid-19 Yuen zalecał Hongkończykom noszenie maseczek ochronnych.

Hongkong stosunkowo dobrze radzi sobie z pandemią koronawirusa, a według części obserwatorów odpowiada za to między innymi powszechne stosowanie maseczek przez hongkońskie społeczeństwo. 7,5-milionowym regionie potwierdzono dotychczas 1055 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, z czego cztery osoby zmarły.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Franz Jalics SJ
26,94 zł
44,89 zł

To właśnie uważność ostatecznie prowadzi do Boga. Kontemplacja jest oglądaniem. W życiu wiecznym nie będziemy o Bogu rozmyślać, ale Go oglądać. Nie będziemy także zajmować się Bogiem w zewnętrznej aktywności, tylko oglądać Go i miłować....

Skomentuj artykuł

Czy jesteśmy gotowi na zdjęcie maseczek? Naukowcy odpowiadają
Komentarze (2)
WW
~Waldemar Wiśniowski
23 maja 2020, 16:41
Totalne bzdury! Maseczka chirurgiczna nie służy do noszenia na codzień przez zdrowe osoby, podobnie jak skalpel nie powinien być używany do spożywania posiłków itp. To, co dzieje się w kontekście "pandemii Covid19" to porażka świata nauki i medycyny, która nie pomaga rozwiązać problemu, lecz zabezpiecza interesy swoich sponsorów i sygnał, że do szkół trzeba wprowadzić podstawy logiki, bo w przyszłości każą nam chodzić na rękach, żeby ratować nas przed pandemią odcisków!
PM
~Pola Magierska
19 maja 2020, 16:33
Ale bzdury. Przecież te badania w ogóle nie są miarodajne, bo chomiki nie miały tych maseczek na pyszczkach. Maseczka noszona na twarz cały czas pracuje. Przez otwory w maseczce wciągamy cały czas powietrze, a razem z nim drobnoustroje. Natomiast maseczki umieszczone pomiędzy chomikami nie pracowały w ten sposób. Wirus mógł się na nich osadzić i już tam pozostać. Chomiki nie miały nosów przyłożonych do zainfekowanych maseczek.

Skomentuj artykuł

Czy jesteśmy gotowi na zdjęcie maseczek? Naukowcy odpowiadają
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.