Przed nami III etap Konkursu Chopinowskiego. Na liście aż 6 Polaków

Przed nami III etap Konkursu Chopinowskiego. Na liście aż 6 Polaków
Fot. Depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP/mł

Powinno być 20 osób, będzie aż 23 uczestników. To nie pierwszy raz, gdy jury Konkursu Chopinowskiego ze względu na bardzo wysoki poziom kwalifikuje do kolejnego etapu większą liczbę pianistów. Dziś rozpoczyna się III etap konkursu, który potrwa do 16 października.

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do III, przedostatniego etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego zakwalifikowało się 23 uczestników reprezentujących 11 krajów, m.in. sześciu z Polski, pięciu z Japonii, troje z Włoch, dwóch z Kanady, Rosji, Korei Południowej.

- Regulamin wskazuje, że powinno być w zasadzie 20 osób, a jury zdecydowało jednomyślnie, że poziom konkursu jest na tyle wysoki że, podobnie jak w pierwszym etapie, dosyć znacząco zwiększyło liczbę osób zakwalifikowanych do kolejnego etapu - powiedział PAP dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Artyści nie są maszynami

- Gdzieś w kuluarach słyszałam, że II etap jest etapem prawdy, ja absolutnie się z tym nie zgadzam, nie można powiedzieć jaka jest prawda, po jednokrotnym usłyszeniu kandydata" - dodała. - Wszyscy, którzy grali w II etapie są prawdziwie uzdolnieni i bardzo dobrze przygotowani. Jury oceniało, to, co dzisiaj słyszało. Wiadomo, że artyści nie są maszynami, jeden ma gorszy dzień, drugi ma lepszy, natomiast prawdy o nich do końca nie znamy – podkreśliła Popowa-Zydroń.

Profesor zacytowała też powiedzenie Winstona Churchilla, które powtarza swoim studentom: "prawdziwym sukcesem jest podążać od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu".

Kto wystąpi w III etapie?

- Uważam, że entuzjazm i miłość są najważniejsze i tego życzę zarówno tym, którzy będą dalej grać na Konkursie, jak i tym, którzy będą grali już gdzieś indziej - podsumowała.

W III etapie wystąpią: Piotr Alexewicz (Polska), Leonora Armellini (Włochy), JJ Jun Li Bui (Kanada), Michelle Candotti (Włochy), Yasuko Furumi (Japonia), Alexander Gadjiev (Włochy/Słowenia), Avery Gagliano (Stany Zjednoczone), Martin Garcia Garcia (Hiszpania), Eva Gevorgyan (Rosja/Armenia), Nikolay Khozyainov (Rosja), Su Yeon Kim (Korea Południowa), Aimi Kobayashi (Japonia), Mateusz Krzyżowski (Polska), Jakub Kuszlik (Polska), Hyuk Lee (Korea Południowa), Bruce (Xiaoyu) Liu (Kanada), Szymon Nehring (Polska), Kamil Pacholec (Polska), Hao Rao (Chiny) oraz troje pianistów z Japonii: Miyu Shindo, Kyohei Sorita, Hayato Sumino. Listę finalistów zamyka Andrzej Wierciński, reprezentujący Polskę.

Gdzie słuchać koncertów Konkursu Chopinowskiego? 

III etap potrwa od 14 do 16 października. Przesłuchania będą się odbywać w sesjach porannej (od g. 10) oraz wieczornej (od g. 17). Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium. Pianiści zagrają ok. 50-minutowy recital, podczas którego wykonają m.in. jedną z dwóch sonat (op. 35 lub op. 58, o ile nie wykonali ich we wcześniejszej rundzie Konkursu) lub pełny cykl Preludiów op. 28 oraz wybrany cykl mazurków.

Szczegółowy spis obowiązujących kompozycji znajduje się w zakładce Kompozycje na stronie Konkursu NIFC.

Program Drugi będzie także emitował archiwalne nagrania konkursów. Komentarze eksperckie będzie można usłyszeć również na antenie Polskiego Radia Chopin, które dostępne jest w internecie i cyfrowym systemie DAB+.

W specjalnym serwisie multimedialnym konkurschopinowski.polskieradio.pl będzie można znaleźć wszystkie koncerty konkursu i związane z nim informacje oraz audycje chopinowskie ze wszystkich programów Polskiego Radia. Codzienne chopinowskie pasma programów zaplanowały oprócz Dwójki główne anteny PR: Jedynka, Trójka i Czwórka.

Podczas Koncertu Laureatów - w czwartek 21 października w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej - prezes Polskiego Radia wręczy nagrodę za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. To wyróżnienie jest przyznawane przez publicznego nadawcę radiowego już od I Konkursu - w 1927 r.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina trwa od 2 do 23 października 2021 r.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Grzegorz Ryś
27,93 zł
39,90 zł

Słowo, które ma moc zmienić Twoje życie.

Ta książka może towarzyszyć Ci każdego dnia. Sięgnij po nią, gdy zauważysz, że tempo spraw i obowiązków zasłania Ci to, co naprawdę ważne.

Biskup Grzegorz Ryś, jak mało...

Skomentuj artykuł

Przed nami III etap Konkursu Chopinowskiego. Na liście aż 6 Polaków
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.