Internet korzystnie wpływa na sprawność umysłową emerytów. Pokazują to badania

Internet korzystnie wpływa na sprawność umysłową emerytów. Pokazują to badania
Fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / tk

Naukowcy z uniwersytetów w Norwegii i Irlandii przeprowadzili badanie, w którym wykazali, że korzystanie z Internetu w okresie emerytalnym może znacząco poprawić funkcje poznawcze.

Naukowcy zbadali funkcje poznawcze 2105 starszych osób z Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Izraela, Hiszpanii, Szwecji i Szwajcarii. Wykorzystano dane pochodzące z badania ankietowego Survey of Health, Aging and Retirement in Europe (SHARE), które zbiera informacje o stanie zdrowia, historii zatrudnienia i statusie społeczno-ekonomicznym osób starszych.

Badani byli na emeryturze od 2004 roku. Naukowcy zbadali ich funkcje poznawcze zarówno w 2013, jak i 2015 roku. W teście zapamiętywania słów proszono o natychmiastowe przywołanie listy 10 słów, ponownie - pięć minut później.

Emeryci, którzy korzystali z Internetu byli w stanie przypomnieć sobie średnio o 1,22 słowa więcej w teście zapamiętywania w porównaniu z użytkownikami nieinternetowymi (co oznacza lepszy o około 8 proc. wynik testu). Emeryci, którzy korzystali z Internetu częściej byli mężczyznami, byli młodsi i lepiej wykształceni, a także zdrowsi - chociaż więcej pili i palili. Jednak efekty były bardziej znaczące u kobiet: emerytki - internautki potrafiły przypomnieć sobie dodatkowo 2,37 słowa, w porównaniu z rówieśniczkami, które nie korzystały z sieci.

Wyniki badań lepsze wśród kobiet

- Nasze wyniki pokazują, że korzystanie z Internetu po przejściu na emeryturę prowadzi do znacznego zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych - powiedział dr Vincent O'Sullivan, współautor z Lancaster University Management School. - Co ciekawe, ten efekt ochronny okazał się najbardziej znaczący wśród kobiet(...). Wyniki były jednak również spójne wśród mężczyzn, którzy byli na emeryturze: użytkownicy potrafili przypomnieć sobie 0,94 więcej słów niż mężczyźni o podobnych cechach, którzy nie korzystali z Internetu.

Naukowcy porównali funkcje poznawcze emerytów, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery były powszechne, z emerytami, którzy pracowali na stanowiskach, w których komputery nie były często używane. Na przykład wśród nauczycieli komputery stały się powszechne w miejscu pracy znacznie później niż w sektorach takich jak usługi finansowe. Ich wyniki wykazały, że osoby, które miały kontakt z komputerami przed przejściem na emeryturę, częściej korzystały z nich jako emeryci.

Zaobserwowano również wyraźną różnicę we wzorcach korzystania z Internetu między krajami europejskimi - nie więcej niż 12 proc. emerytów korzystających z Internetu we Włoszech, w porównaniu z ponad 60 proc. w Danii.

- Badania wykazały, że przejście na emeryturę jest krytycznym okresem dla funkcji poznawczych, które zmniejszają się wraz z wiekiem i mogą być predyktorem szeregu kluczowych wyników zdrowotnych wśród osób starszych – powiedział współautor Likun Mao, były doktorant Lancaster, obecnie w Trinity College Dublin.

Profesor Colin Green z Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii dodał: „W naszym badaniu oszacowaliśmy modele statystyczne, które kontrolowały wiek osób, poziom wykształcenia, umiejętności zawodowe i lata od przejścia na emeryturę, więc jesteśmy przekonani, że nasze wyniki są solidne i powiązane tylko z korzystaniem z Internetu po przejściu na emeryturę. To odróżnia je od innych badań i rodzi interesujące pytanie co dokładnie w korzystaniu z Internetu napędza ten pozytywny wpływ na funkcje poznawcze. Bycie online może ułatwić życie emerytom, ale musimy jeszcze zrozumieć, które ze składających się na to zadań, jeśli w ogóle, prowadzą do poprawy wydajności poznawczej”.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Chris Lowney
31,43 zł
44,90 zł

Żyj dla wielkiego celu

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do szybkiego podejmowania decyzji. Każdego dnia martwimy się o to, czy nasze wybory są słuszne. Zastanawiamy się nad naszymi relacjami, zaangażowaniem w pracę, celem, do którego...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Internet korzystnie wpływa na sprawność umysłową emerytów. Pokazują to badania
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.