Jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny? Naukowcy już wiedzą

Jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny? Naukowcy już wiedzą
Fot. NASA / unsplash.com
1 miesiąc temu
spidersweb.pl / tk

Naukowcy dostrzegli układ planetarny, który może odzwierciedlać nasz Układ Słoneczny za kilka miliardów lat. Słońce będzie miało wtedy rozmiary Ziemi, a wokół niego będzie krążył Jowisz.

W 2010 roku naukowcy zaobserwowali z Ziemi niezwykle rzadkie zjawisko przechodzenia jednej gwiazdy na tle drugiej. Grawitacja obiektu znajdującego się bliżej zakrzywiła promienie emitowane przez gwiazdę znajdującą się dalej tak, że skupiły się one na Ziemi. Spowodowało to chwilowy mocny rozbłysk dalszej gwiazdy.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czym były oba obiekty, które zadziałały jak soczewki powiększające. Badacze doszli do wniosku, że pierwszą soczewką była gwiazda o masie zbliżonej do Słońca, a drugą - krążąca wokół niej potężna, gazowa planeta.

Po kilku latach naukowcy postanowili wznowić obserwacje. Okazało się jednak, że nie są w stanie dostrzec gwiazdy, co było dla nich sporym zaskoczeniem.

Jak pisze spidersweb.pl, wszystko wskazuje na to, że szukanym obiektem jest biały karzeł, pozostałość po gwieździe podobnej do Słońca. Badacze nie byli w stanie dostrzec białego karła, ponieważ ma on masę dwa razy mniejszą niż Słońca, a rozmiarami zbliżony jest do Ziemi. Obiekt okrąża natomiast planeta o masie dwa razy większej od masy Jowisza.

Obserwowany przez astronomów układ przypomina sytuację w jakiej znajdzie się Układ Słoneczny za około 8-9 mld lat.

Obecnie Słońce spala wodór, produkując przy tym hel. Będzie to robiło jeszcze przez kilka miliardów lat. Kiedy jednak wyczerpie się zapas wodoru, Słońce początkowo będzie zwiększać swoje rozmiary. Gwiazda z czasem wchłonie Merkurego i Wenus.

Po tym etapie zewnętrzne warstwy gwiazdy odpłyną w przestrzeń kosmiczną, tworząc mgławicę planetarną i odsłaniając gorące jądro dawnej gwiazdy, które będzie żyło jako powoli stygnący, niezwykle gęsty biały karzeł.

Za kilka miliardów lat Słońce będzie przypominało białego karła jakiego zaobserwowali naukowcy, a wokół niego będzie nadal krążył Jowisz.

Źródło: spidersweb.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Ziołkowski
3,96 zł
9,90 zł
Wszyscy przebywamy drogę od zdziwienia ku zdziwieniu. Nie zawsze jednak potrafimy zdać sobie z tego sprawę. Osaczeni zgiełkiem świata żyjemy w zawrotnym tempie. Warto jednak czasem się wyciszyć, warto pobudzić wrażliwość, uruchomić wyobraźnię i ożywić...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny? Naukowcy już wiedzą
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.