Pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie. Lekarze kształcili się w Zabrzu

Pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie. Lekarze kształcili się w Zabrzu
Fot. Olga Kononenko / unsplash.com
3 tygodnie temu
PAP / tk

Ukraińscy lekarze wraz z polskimi specjalistami z sukcesem przeprowadzili pierwszy na Ukrainie przeszczep płuc. Medycy szkolili się w zakresie transplantologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu - poinformował dyrektor ŚCCS prof. Marian Zembala.

57-letni pacjent cierpiał na nieodwracalne uszkodzenie płuc. Mężczyzna już od kilku lat nie opuszczał domu, żył dzięki stałej tlenoterapii. W ostatnim czasie jego stan dramatycznie się pogorszył. Przeszczep był dla niego jedynym ratunkiem.

21 września w szpitalu akademickim we Lwowie ukraińscy i zabrzańscy lekarze przeprowadzili u niego pomyślnie przeszczep obu płuc. W niedzielę odbył pierwszy spacer po szpitalnym korytarzu, jest w pełni wydolny oddechowo i przechodzi intensywną rehabilitację.

- To nasz polski i zabrzański wkład w rozwój polsko-ukraińskiego pojednania i pomocy dla potrzebujących bliźnich. Jestem bardzo szczęśliwy i dumny z mojego zespołu - wiodącego w kraju i zaliczanego do czołowych w Europie ze względu na ilość i jakość transplantacji serca i płuc u dorosłych i u dzieci - powiedział prof. Marian Zembala, który sam jest jednym z najwybitniejszych polskich transplantologów.

Jak poinformował, w zabrzańskim ŚCCS przez pół roku kształciło się w sumie 35 ukraińskich lekarzy - kardiologów i kardiochirurgów, związanych ze szpitalem w Kowlu na Wołyniu oraz akademickim szpitalem specjalistycznym we Lwowie.

Źródło: PAP / tk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka
6,98 zł
34,90 zł

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pierwszy przeszczep płuc na Ukrainie. Lekarze kształcili się w Zabrzu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.