Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy nastąpi i co musisz o niej wiedzieć

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy nastąpi i co musisz o niej wiedzieć
fot. Sean Paul Kinnear / Unsplash
PAP / pk

Zmiana czasu to temat, który przez ostatnie lata budził spekulacje. Ponieważ informacja z 2018 roku o całkowitym odejściu od zmiany czasu okazała się przedwczesna, zegarki będziemy przestawiać przynajmniej przez kolejne pięć lat. Informujemy, kiedy nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy w 2021 roku.

Najbliższa zmiana czasu nastąpi w weekendową noc z 30 na 31 października. W niedzielę o godzinie 3:00 przestawimy wskazówki zegarów na godzinę 2:00. Oznacza to, że w niedzielny poranek pośpimy godzinę dłużej.

Zdecydowana większość zegarów elektronicznych w urządzeniach takich jak komputery, smartfony i smartwatche przestawi się sama. My będziemy musieli pamiętać o tym, by przestawić zegary, które nie posiadają połączenia z siecią, a więc większość tradycyjnych zegarów ściennych i budzików.

Zmiana czasu, która miała być ostatnia

W Unii Europejskiej co pięć lat wydawany jest Komunikat Komisji Europejskiej, który określa wspólną we wszystkich państwach członkowskich datę i czas rozpoczęcia oraz zakończenia okresu stosowania czasu letniego. Po komunikacie wydanym w 2016 roku wiele wskazywało na to, że w 2021 roku zmiana czasu z zimowego na letni będzie ostatnią w historii. Jak informuje PAP, konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu.

Komisja Europejska - na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych - we wrześniu 2018 roku zaproponowała więc rezygnację z sezonowych zmian czasu. Prace nad projektem przerwała pandemia COVID-19.

Dane dotyczące zmian czasu

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na nasze zdrowie, samopoczucie, środowisko i gospodarkę nie brakuje. Badania zużycia energii elektrycznej w stanie Indiana (USA) wykazały, że po wprowadzeniu czasu letniego rachunki mieszkańców za prąd wzrosły. Z kolei badania prowadzone w Kalifornii dowodziły, że w tym stanie zmiana czasu nie powoduje zmian w zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Japończycy wyliczyli, że stosowanie czasu letniego może zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 400 tys. ton i pomóc zaoszczędzić do 930 mln litrów paliwa. Ponadto przyczynia się do spadku liczby ulicznych kradzieży o 10 proc.

Zmiana czasu, a efektywność w pracy i zegar biologiczny

Ekonomista dr Bartłomiej J. Gabryś z Katedry Przedsiębiorczości z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach mówił PAP, że dodatkowa godzina snu, którą zyskamy, niekoniecznie wpłynie na efektywność pracy. - Mało prawdopodobne, że dzięki tej dodatkowej godzinie będziemy wcześniej wstawać i sprawniej pracować. Pod względem efektywności naszej pracy nie ma więc różnicy, czy pracujemy w jednym czasie, czy w drugim. Znaczenie ma sama zmiana i koszty dostosowywania się organizmu - wskazał.

- Zegar biologiczny każdego z nas nie od razu przyjmie jako obowiązującą zmianę czasu. Stąd kosztownym dla naszego komfortu psychofizycznego jest sam proces zmiany i perspektywa adaptacji. Zwłaszcza zmiana marcowa potrafi być bolesna, a czas adaptacji potrafi wynosić nawet tydzień. To naprawdę ma znaczenie w zawodach, gdzie od stopnia uwagi zależy np. bezpieczeństwo pasażerów w transporcie zbiorowym - dodał.

Zmiany czasu to obecnie głównie koszty

Dziś w wymiarze ekonomicznym zmiany czasu to głównie koszty. Szczególnie zauważalne są one w systemach logistycznych - tam, gdzie wykorzystywany jest system pracy zmianowej czy w systemach elektronicznych prowadzących transakcje finansowe w wymiarze globalnym. - Pamiętajmy, że nawet - wydawałoby się niezawodnym - bankomatom, zdarzyło się nie udźwignąć tej zmiany, a my jako konsumenci nie mogliśmy skorzystać z gotówki - podkreślił.

Skąd wzięła się zmiana czasu?

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku, a ich celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

Teraz już - zdaniem dr. Gabrysia - argument ten nie ma uzasadnienia. - Dwukrotne zmiany czasu, gdy spojrzymy na relację ze zmianami w popycie/podaży energii elektrycznej okazują się nie mieć znaczenia. A np. w Portugalii, kiedy zmieniono czas na stałe na letni, wręcz przeciwnie, zużycie prądu minimalnie wzrosło. Okazało się bowiem, że dzieci, które przychodziły do szkoły rano, gdy było jeszcze ciemno, zostawiały włączone światła, po prostu zapominając, iż należy je wyłączyć, gdy pojawi się światło słoneczne. Odnotowano wtedy niewielkie przyrosty zużycia energii, w porównaniu do okresu przed zmianą czasu - mówił.

 

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso
25,83 zł
36,90 zł

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy nastąpi i co musisz o niej wiedzieć
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.