Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 34

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 34
0:00
- 0:00

Oto tematy 34. odcinka podcastu Tomasza Terlikowskiego „Tak myślę”: odpowiedź papieża w sprawie duszpasterstwa osób LGBT, w Watykanie trwa proces kardynała Becciu i jego współpracowników, komentarze wokół wywiadów, jakich udzielili kard. Zuppi i kard. Koch, kolejne prowojenne wypowiedzi patriarchy Cyryla, rozmowa o postawie Watykanu w sprawie wojny na Ukrainie, kolejny skandal seksualny w udziałem księdza w Chile, zawieszenie procesu beatyfikacyjnego założyciela ruchu szensztackiego, bez święceń kapłańskich w diecezji olsztyńskiej, rozmowa o ordynacji kobiet na prezbiterki w Kościele ewangelicko-augsburskim, akcja patriarchatu Konstantynopola, aby uregulować status kolejnej cerkwi.

(0:00) Powitanie.

(2:35) Ostrożna, pełna i mądra jest odpowiedź papieża Franciszka na pytania, jakie w sprawie duszpasterstwa osób LGBT zadał mu o. James Martin, jezuita – komentuje Tomasz Terlikowski.

(5:10) W Watykanie trwa proces  byłego kard. Angelo Becciu i jego współpracowników, którym zarzuca się oszustwa finansowe i marnotrawienia funduszy. Pojawiają się w związku z tym ciekawe wątki. Jeden z nich dotyczy podejrzeń o to, że były watykański purpurat stał za wtrąceniem niesłusznym oskarżeniem i uwięzieniem australijskiego kardynała Geogre’a Pella.

(8:28) Kard. Mateo Zuppi wsparł papieża Franciszka w jego stanowisku wobec wojny na Ukrainie. Ta wypowiedź kardynała świadczy, że logika pokoju bez sprawiedliwości prowadzi de facto do akceptacji przemocy – ocenia autor podcastu „Tak myślę”.

(10:57) Analiza wywiadu kard. Kurta Kocha dowodzi, że wobec rosyjskiej agresji Watykan wybrał linię, przez którą ponosi same porażki.

(13:08) – Jeśli ktoś miał nadzieję, że u patriarchy Cyryla coś się zmieniło, to śpieszę donieść, że nie. W Moskwie bez mian – informuje Tomasz Terlikowski i wskazuje na kolejne proputinowskiego i prowojenne wypowiedzi zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej.

(16:29) Rozmowa z dr. Sebastianem Dudą, teologiem i filozofem, publicystą „Więzi”, o stanie watykańskiej dyplomacji, czy ktoś ją kontroluje i czy choroba papieża Franciszka nie wpływa na rozwój obecnej sytuacji.

(46:17) Kolejny skandal seksualny z udziałem duchownego w Chile, po którym prezydent kraju ogłosił, że rozważa wszczęcie ogólnokrajowego śledztwa w lokalnym Kościele.

(48:08) W Watykanie zawieszony został proces beatyfikacyjny o. Josefa Kentenicha, założyciela Ruchu Szensztackiego. Powodem są informacje o zarzutach seksualnych wobec kandydata na ołtarze.

(50:29) W Olsztynie nie będzie w tym roku święceń kapłańskich, a w Polsce w kolejnych latach z taką sytuacje będziemy mieć coraz częściej do czynienia.

(53:21) Pierwsza w polskim Kościele ewangelicko-augsburskim ordynacja kobiet na urząd prezbitera już się odbyła. W Kościele luterańskim teologia urzędu kapłańskiego jest odmienna niż w Kościele katolickim.

(54:57) Rozmowa z Agnieszką Godfrejów-Tarnogórską, rzeczniczką Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

(1:24:09) Patriarchat Konstantynopola uznał kanoniczność i przyjął pod swoją jurysdykcję Macedońską Cerkiew Prawosławną. Następny ruch Konstantynopola może dotyczyć Litwy.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | Odcinek 34
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.