Blinken: USA zrobią wszystko, by uwolnić porwanych na Haiti misjonarzy

Blinken: USA zrobią wszystko, by uwolnić porwanych na Haiti misjonarzy
Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podczas wizyty w Quito w Ekwadorze. Fot. EPA/Jose Jacome PAP/EPA
PAP/mł

Jak zapewnił we wtorek szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken, Stany Zjednoczone zrobią wszystko, co możliwe, aby uwolnić chrześcijańskich misjonarzy, obywateli USA i Kanady, uprowadzonych na Haiti. Porywacze zażądali 17 mln dolarów okupu. 

- Nieustannie skupiamy się na tym problemie. Zrobimy co w naszej mocy, aby pomóc rozwiązać tę sytuację – powiedział Blinken podczas wtorkowej wizyty w Ekwadorze.

 

Zbrojny gang uprowadził w sobotę na wschód od stolicy kraju, Port-au-Prince, 17 misjonarzy i członków ich rodzin - 16 Amerykanów i Kanadyjczyka. Francuska agencja AFP poinformowała, powołując się na haitańskie źródła bezpieczeństwa, że porywacze żądają za ich uwolnienie 17 milionów dolarów.

Od lat Haiti pogrąża się w chaosie i przemocy. Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej po zabójstwie w lipcu prezydenta Jovenela Moise'ego. W kraju, zwłaszcza w stolicy, rośnie liczba porwań dla okupu. Z tego też względu rząd USA zaleca swym obywatelom unikania podróży do tego kraju, podkreślając, że Amerykanie są tam "regularnie ofiarami porwań". 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Wiater
25,83 zł
36,90 zł

Dzielne. Mądre. Waleczne. Zakochane w Bogu

Żyjące za klauzurą mniszki i światowej sławy opatki. Zamknięte w pustelniach rekluzy i pielgrzymujące po całej Europie mistyczki. Zamożne, świetnie wykształcone królowe i ubogie analfabetki. Dziewice zachowujące czystość nawet...

Skomentuj artykuł

Blinken: USA zrobią wszystko, by uwolnić porwanych na Haiti misjonarzy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.