COVID-19: jak świat reaguje na wariant Omicron?

COVID-19: jak świat reaguje na wariant Omicron?
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Niedawno odkryty nowy wariant COVID-19, Omicron rozprzestrzenia się na świecie. Władze różnych krajów nie pozostają wobec niego obojętne. Wdrażają restrykcje oraz zawieszają połączenia lotnicze do krajów z Afryki. 

Arabia Saudyjska wobec wariantu Omicron

Ministerstwo zdrowia Arabii Saudyjskiej poinformowało w środę o zidentyfikowaniu pierwszego w kraju przypadku zakażenia wariantem Omikron u obywatela, który powrócił z regionu północnej Afryki - podała saudyjska telewizja Al-Arabijja.

Zakażony obywatel oraz osoby z jego otoczenia zostały już poddane izolacji - poinformowała saudyjska agencja prasowa SPA.

"Apelujemy do wszystkich członków naszej społeczności o poddanie się szczepieniu i stosowanie do wprowadzonych w kraju restrykcji" - wezwało w oświadczeniu ministerstwo zdrowia Arabii Saudyjskiej.

Władze kraju, w związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa, zawiesiły w niedzielę połączenia lotnicze z Malawi, Zambią, Madagaskarem, Angolą, Seszelami, Mauritiusem i Komorami. Arabia Saudyjska zamknęła również swoje granice dla osób niebędących obywatelami kraju, które w ciągu 14 dni przed przyjazdem przebywały w wyżej wymienionych państwach.

W Arabii Saudyjskiej w pełni zaszczepiono dotąd około 69 proc. populacji - podała agencja Reutera.

Dania wobec wariantu Omicron

Rzecznik duńskiego urzędu ds. bezpieczeństwa pacjentów przekazał w środę, że osoba zakażona Omikronem uczestniczyła w koncercie, na którym zgromadziło się około 1600 osób.

Osoba zakażona najnowszym wariantem koronawirusa uczestniczyła w sobotnim koncercie duńskiego DJ-a Martina Jensena w mieście Aalborg. Nie wiadomo, czy zakażona osoba podróżowała w ostatnim czasie.

W przypadku czterech osób, u których wcześniej w Danii stwierdzono zakażenie Omikronem, wszystkie podróżowały do RPA. Pierwsze dwa przypadki wykryto w niedzielę.

Japonia wobec wariantu Omicron

Władze Japonii rozszerzyły restrykcje dotyczące przyjazdów do kraju, uniemożliwiając przekroczenie granicy osobom posiadającym status rezydenta, a powracającym z jednego z 10 państw afrykańskich, gdzie wykryto wariant Omikron koronawirusa. W środę media japońskie doniosły o wykryciu w kraju drugiego przypadku Omikronu.

Jak podaje Associated Press, podróżujący przyleciał do Japonii z Peru.

Według agencji Associated Press, japońskie ministerstwo transportu zwróciło się także w środę do zagranicznych linii lotniczych o zaprzestanie nowych rezerwacji na wszystkie loty do Japonii do końca grudnia. To zarządzenie nie odnosi się do lotów do Japonii, które zdążyły już zostać wykupione.

Zamknięcie granic dla japońskich rezydentów niebędących obywatelami, którzy podróżują z 10 krajów afrykańskich wymienionych na nowej japońskiej liście wejdzie w życie w środę o północy. Wśród tych krajów znajduje się RPA, Eswatini, Namibia, Zambia, Malawi, Mozambik, Lesotho, Angola, Botswana i Zimbabwe.

- Z punktu widzenia prewencji, nie będziemy jedynie zakazywać wjazdu do kraju obcokrajowcom, ale także zawracać obcokrajowców ze statusem rezydenta, chyba że istnieją szczególne okoliczności - przekazał główny sekretarz rządu Japonii Hirokazu Matsuno.

W poniedziałek japoński rząd zadecydował o zamknięciu granic kraju dla zagranicznych obywateli na około miesiąc w związku z odkryciem nowego wariantu koronawirusa, Omikron. Zakaz nie odnosił się do obywateli kraju oraz zagranicznych obywateli posiadających status rezydenta w Japonii. We wtorek wykryto w Japonii pierwszy przypadek zakażenia Omikronem.

Japońskie obostrzenia dla podróżujących zostały zliberalizowane kilka tygodni temu, ale zmiany zostały cofnięte w związku z wykryciem nowego wariantu koronawirusa.

Hiszpania wobec wariantu Omicron

Minister zdrowia Hiszpanii Carolina Darias ogłosiła we wtorek możliwość wprowadzenia przymusowej izolacji społecznej w związku z rozszerzającymi się w Europie nowym wariantem koronawirusa Omikron. Do wtorkowego wieczora w Hiszpanii potwierdzono cztery przypadki infekcji Omikronem.

Jak poinformowała szefowa resortu na antenie radia Cadena Ser, hiszpańskie służby sanitarne mogą podjąć taką decyzję w sytuacji nasilenia się zakażeń nowym wariantem. Podkreśliła jednak, że decyzja taka byłaby “ostatecznością”.

Według Darias ewentualnej przymusowej izolacji społecznej można byłoby spodziewać się dopiero po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia.

“W pierwszej kolejności musimy szczepić i podejmować działania prewencyjne”, podkreśliła minister, wskazując, że Hiszpania jest nie tylko w światowej czołówce państw pod względem liczby zaszczepionych osób, ale również dawek preparatów przeciwko Covid-19 przekazanych innym krajom.

Z szacunków ministerstwa zdrowia wynika, że do poniedziałkowego wieczora w 47-milionowej Hiszpanii pełny proces szczepień przeciwko Covid-19 przeszło 89,3 proc. populacji.

W Hiszpanii, gdzie szczepienia przeciwko koronawirusowi otrzymują osoby powyżej 12. roku życia, sukcesywnie rośnie też liczba zaszczepionych trzecią dawką. Dotychczas przyjęło ją ponad 5 mln obywateli.

Kanada wobec wariantu Omicron

Kanada będzie wymagać od podróżnych po przylocie wykonania testu na Covid-19. Na listę krajów, z których nie są przyjmowani podróżni rząd dopisał Egipt, Malawi i Nigerię.

Wykonanie testu po przylocie będzie wymagane od wszystkich podróżnych, także Kanadyjczyków i osób z kanadyjskim prawem stałego pobytu, ale nie od osób z paszportem amerykańskim, egzekwowanie testów rozpocznie się w najbliższych dniach – poinformował podczas konferencji prasowej we wtorek po południu minister zdrowia Kanady Jean-Yves Duclos. Do czasu otrzymania wyników testu podróżni będą musieli pozostawać w izolacji.

Na liście krajów, z których nie są wpuszczani podróżni, znalazły się Egipt, Malawi i Nigeria. W miniony piątek rząd Kanady wprowadził zakaz wjazdu do Kanady dla wszystkich podróżnych, którzy w ciągu ostatnich 14 dni byli w RPA, Botswanie, Eswatini, Lesoto, Mozambiku, Namibii i Zimbabwe. Zakaz obowiązuje do końca stycznia 2022 r. Wszyscy, którzy przylecieli z siedmiu krajów afrykańskich w ciągu ostatnich dwóch tygodni zostali poproszeni o niezwłoczne przeprowadzenie testu na Covid-19 i pozostanie w domu przez dwa tygodnie.

Pierwsze dwa przypadki wariantu Omikron odnotowano w niedzielę w Ottawie u dwóch osób, które przyleciały z Nigerii, a następnie w poniedziałek w Quebec u osoby, która również wróciła z Nigerii. O pierwszych przypadkach nowego wariantu poinformowano we wtorek w Kolumbii Brytyjskiej i Albercie – również u osób, które wróciły z Nigerii.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział we wtorek, że Kanada będzie rozważać nowe środki spowalniające rozprzestrzenianie się wariantu Omikron, uważanego za bardziej zakaźny.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Małgorzata Solecka
6,98 zł
34,90 zł

Twoje zdrowie jest zbyt cenne, abyś stracił je przez absurdy systemu

Najważniejsza jest diagnoza. Wszyscy wiemy, że polska opieka zdrowotna jest chora, ale czy w zetknięciu z nią jesteśmy bezradni?
Czy lekarstwa muszą być takie drogie?

Skomentuj artykuł

COVID-19: jak świat reaguje na wariant Omicron?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.