Czy wiesz, co to są busłowe łapy? Właśnie trafiły na listę produktów tradycyjnych

Czy wiesz, co to są busłowe łapy? Właśnie trafiły na listę produktów tradycyjnych
Fot. Facebook / Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
PAP / mł

Na Podlasiu busłowe łapy piecze się tradycyjnie na święto Zwiastowania Najświętszej Marii Panny. Poza nimi na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostały wpisane kisiel owsiany oraz karp knyszyński. 

Wicemarszałek województwa podlaskiego Sebastian Łukaszewicz poinformował na konferencji prasowej w tym muzeum, że dotychczas na ministerialnej liście jest 81 różnych produktów z regionu. Podkreślił, że wszystkie są "nieodzownym elementem dziedzictwa kulturowego" województwa i społeczności lokalnych.

Busłowe łapy - to obrzędowe drożdżowe ciasto z mąki pszennej kształtem przypominające bocianią łapę. To tradycyjny wypiek na święto zwiastowania NMP, na przywitanie wiosny. Wniosek o wpis busłowych łap złożyły panie z Kuchni Dobromil (Urszula Zawadzka i Andżelika Wińska).

Kisiel owsiany to tradycyjne danie wigilijne, które dotąd jest wytwarzane, a wniosek o wpis przygotowały panie ze Stowarzyszenia Moszczona z Moszczony Pańskiej. Wyrabiano go dawniej z mąki owsianej, zakwasu i wody, obecnie - jak tłumaczyły panie ze stowarzyszenia - z płatków owsianych, które gotuje się z wodą, należy dbać o właściwą konsystencję tego dania, gotować tak, aby nie przywarło do garnka.

DEON.PL POLECA

Karp knyszyński jest od wielu lat hodowany w stawach rybnych w okolicy Knyszyna. Największy z tych stawów nosi imię Zygmunta Augusta i pochodzi z czasów panowania tego ostatniego króla Polski z dynastii Jagiellonów.

Grzegorz Buraczewski, prezes Gospodarstwa Rybackiego w Knyszynie tłumaczył, że karp knyszyński różni się od innych przede wszystkim smakiem, który jest rezultatem hodowli tej ryby w największym stawie w Polsce, oparciu hodowli tylko na miejscowej linii genetycznej, także np. stosowania jako paszy tylko zbóż od okolicznych rolników. "To gwarantuje powtarzalność i wyjątkowość smaku karpia knyszyńskiego" - mówił Buraczewski. Dania z knyszyńskiego karpia przygotowuje Koło Gospodyń Wiejskich Kreatywne Czechowianki.

Wnioski o wpisanie tych produktów na listę produktów tradycyjnych opiniowało Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej (PMKL). Dyrektor tego muzeum, etnograf dr Artur Gaweł powiedział, że w przypadku niektórych produktów łatwiej udokumentować ich tradycję i pochodzenie, w innych trudniej. Dodał, że można się opierać na informacjach zebranych bezpośrednio w terenie, ale także na źródłach pisanych, historycznych.

Gaweł zaznaczył, że Podlaskie obfituje w zachowane dawne przepisy, tradycje. Taką są właśnie np. busłowe łapy. Dodał, że wypiek ten jest głęboko związany z kulturą tradycyjną, także wierzeniami.

- Bocianie łapy wiążą się z ptakiem, który kojarzony był z wiosną. Przylot tych ptaków oznaczał, że rozpoczyna się wiosna. To ciasto było wkładane do gniazd bocianich po to, żeby zachęcić te ptaki do szybszego przylotu - mówił Gaweł. Dodał, że busłowe łapy były też dawane do zjedzenia dzieciom, a ponadto wierzono, że uderzająca łapa to symbol urodzaju.

Dyrektor PMKL ocenił także, że wpisanie na ministerialną listę busłowych łap i kisielu owsianego, bez którego dawniej nie wyobrażano sobie kolacji wigilijnej, może wpłynąć na to, że wróci zainteresowanie tymi produktami i będą wykonywane.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
s. Anastazja Pustelnik FDC

Po raz pierwszy siostra Anastazja zdradza kulinarne sekrety przed kamerą. Dzieli się z wielbicielami swojego talentu nie tylko przepisami na swoje najnowsze ciasta, ale także krok po kroku, w bardzo jasny sposób pokazuje jak przygotować...

Skomentuj artykuł

Czy wiesz, co to są busłowe łapy? Właśnie trafiły na listę produktów tradycyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.