Hiszpania: drukarka 3D posłużyła do produkcji broni

Hiszpania: drukarka 3D posłużyła do produkcji broni
Fot. Maxim Potkin / Unsplash
3 tygodnie temu
PAP/mł

55-letni Hiszpan z Santa Cruz de Tenerife został zatrzymany pod zarzutem nielegalnego posiadania broni i materiałów wybuchowych. Policja znalazła u niego drukarkę 3D w trakcie wytwarzania jednej z części broni krótkiej, a także materiały z symboliką nazistowską oraz 30 podręczników do drukowania broni w 3D.

Wykryty na Teneryfie warsztat należący do administratora domu opieki, w którym produkowano broń palną za pomocą drukarki 3D, działał do września 2020 roku. Sprawca został wtedy zatrzymany, ale śledztwo było dotąd objęte tajemnicą i dopiero w tym tygodniu poinformowała o nim hiszpańska policja.

 

Według policji, drukarka mogła wyprodukować wszystkie części broni potrzebne do jej późniejszego złożenia. Policja skonfiskowała drukarkę, inne materiały i urządzenia komputerowe wykorzystywane do produkcji broni. Przejęto też kilkanaście „wydrukowanych” części pistoletu, magazynki, tłumiki, lufy, iglice, karabinek z celownikiem teleskopowym, a także celownik holograficzny. To pierwszy taki przypadek w historii Hiszpanii.

Niektóre elementy do montażu broni mężczyzna kupował w tzw. darknecie. Teraz policja sprawdza, czy także sprzedawał wyprodukowaną broń. Niektóre jej części przechowywał w swoim gabinecie w domu opieki, gdzie znaleziono także materiały z symboliką nazistowską oraz 30 podręczników do drukowania broni w 3D, książki na temat partyzantki miejskiej, produkcji materiałów wybuchowych i posługiwania się bronią.

W akcji na Teneryfie brała udział specjalna jednostka policji ds. dezaktywacji materiałów wybuchowych (Tedax) oraz psy przeszkolone w wykrywaniu substancji chemicznych używanych przy produkcji bomb.

Według źródeł policyjnych, wytwarzanie broni za pomocą trójwymiarowego druku 3D to jedno z nowych poważnych zagrożeń, na które nie ma jeszcze środków zaradczych. Druk 3D znacznie zwiększa niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się broni palnej, ułatwia do niej dostęp grupom przestępczym i terrorystycznym - czytamy w nocie policyjnej. W komunikacie przypomniano, że w październiku 2019 roku w Niemczech dokonano ataku terrorystycznego na synagogę, w którym użyto m.in. karabinów wyprodukowanych na drukarce 3D.

Drukowanie 3D lub drukowanie przestrzenne polega na wytwarzaniu fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw materiału. Tzw. druk 3D wymaga trójwymiarowego modelu komputerowego i programu do obróbki modelu.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Maria Miduch
23,03 zł
32,90 zł

Daj się przeniknąć oddechowi Boga

Pismo Święte uczy o modlitwie całego człowieka. Nie tylko twoja dusza spotyka się z Bogiem – spotykasz się z Nim ciałem, intelektem i emocjami. Wszystkim, co ciebie stanowi. Cały ty,...

Skomentuj artykuł

Hiszpania: drukarka 3D posłużyła do produkcji broni
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.