Hiszpania. Mieszkańcy wracają do domów po wybuchu wulkanu

Hiszpania. Mieszkańcy wracają do domów po wybuchu wulkanu
Fot. euronews (en español) / Youtube
4 tygodnie temu
PAP/ kb

Kanaryjski wulkan Cumbre Vieja, który od ponad tygodnia znajduje się w stanie erupcji. W poniedziałek jednak na ponad trzy godziny wstrzymał wyrzucanie lawy i emisję gazów. W związku z tym rozpoczęły się powroty do domów pierwszych grup osób, które musiały zostać ewakuowane z powodu wybuchu Cumbre Vieja. 

Wprawdzie po południu wulkan na La Palmie wznowił erupcję, ale jego aktywność wyraźnie wyhamowała.

Relacjonujący kataklizm reporterzy kanaryjskiego dziennika “Canarias7” wskazali, że spodziewane pierwotnie w poniedziałek zejście lawy do Oceanu Atlantyckiego może nie dojść do skutku z powodu wyraźnego zmniejszenia się ilości magmy wydostającej się z Cumbre Vieja.

Hiszpańscy wulkanolodzy wskazują, że choć lawa jest już blisko zachodniego wybrzeża, to jednak do jej zejścia do oceanu konieczne będzie jeszcze pokonanie stosunkowo wysokiej góry Todoque.

Powroty do domów

Podczas poniedziałkowego popołudnia rozpoczęły się powroty do domów pierwszych grup osób, które musiały zostać ewakuowane z powodu wybuchu Cumbre Vieja. W sumie na skutek erupcji swoje miejsce zamieszkania opuściło ponad 6 tys. osób.

Po południu na lotnisku La Palma przywrócono ruch lotniczy, wstrzymany tam w piątek z powodu wysokiego stężenia pyłu wulkanicznego w powietrzu. Wśród 12 spodziewanych w poniedziałek lotów większość stanowią te obsługiwane przez kanaryjską spółkę Binter. Po godz. 13. z wyspy odleciały dwa samoloty udające się na Teneryfę i Gran Canarię.

Źródło: PAP / kb

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. ks. Andrzej Witko
63,00 zł

Dnia 28 maja 2014 roku na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczęły się obrady konferencji naukowej Sztuka doby El Greca. Niniejsza publikacja jest drugim tomem konferencji w języku polskim ze streszczeniami w językach kongresowych. Opracowanie zostało...

Skomentuj artykuł

Hiszpania. Mieszkańcy wracają do domów po wybuchu wulkanu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.