Hiszpania: rząd magazynuje setki milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19

Hiszpania: rząd magazynuje setki milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19
fot. PAP/EPA/JONO SEARLE
3 tygodnie temu
PAP / ml

Rząd Hiszpanii magazynuje kilkaset milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19. Część z nich kupiono w ostatnich tygodniach w kilku krajach Europy - podał w środę portal Voz Populi, zaznaczając, że uruchamiany właśnie proces podawania trzeciej dawki tylko w nieznacznym stopniu uszczupli te rezerwy.

Z szacunków portalu wynika, że w magazynach nadzorowanych przez hiszpańskie służby medyczne znajduje się nadwyżka co najmniej 120 milionów dawek, które sprowadzono do kraju w ramach kontraktów zawieranych przez Unię Europejską.

Portal wskazuje, że z wyjątkiem jednego kontraktu na sprowadzenie 2,7 mln dawek pochodzących od Sanofi-GSK, rząd premiera Pedra Sancheza odmawia podawania zarówno informacji od kogo kupuje szczepionki oraz ile ich sprowadza do kraju.

Z wtorkowego raportu ministerstwa zdrowia Hiszpanii wynika, że w tym 47-milionowym kraju co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 79 proc. populacji, a dwie – 76,1 proc.

Jak wskazują komentatorzy dziennika “El Mundo”, część magazynowanych szczepionek centralne władze medyczne przekazały w ostatnich dniach regionom do zaszczepienia osób, które otrzymają trzecią dawkę preparatu przeciwko koronawirusowi.

Wśród szczepionych trzecią dawką mieszkańców Hiszpanii są głównie osoby po przeszczepach organów oraz podopieczni domów spokojnej starości. W środę na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu ruszyły pierwsze masowe szczepienia trzecią dawką seniorów mieszkających w ośrodkach opiekuńczych stołecznej aglomeracji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło
18,77 zł
26,82 zł

Cierpienie zawsze niszczy.
Tym, co dźwiga, podnosi i wznosi ku górze, jest miłość...

ks. Józef Tischner

Bardzo czekałem na taką książkę o Księdzu Profesorze, napisaną z perspektywy czasu i w świetle ostatnich trzech...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Hiszpania: rząd magazynuje setki milionów dawek szczepionek przeciw Covid-19
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.