Lot w kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystarczy 28 mln dolarów

Lot w kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystarczy 28 mln dolarów
Jeden z ostatnich próbnych lotów przed wyruszeniem misji "w kosmos". Zdj.: YT.com/BlueOrgin
1 miesiąc temu
BlueOrgin/tkb

20 lipca odbędzie się suborbitalny lot kosmiczny statku New Shepard, należącego do firmy Blue Orgin, która zamierza wykonywać komercyjne loty w kosmos. Data tego wydarzenia nie jest przypadkowa, wypada ona w 52. rocznicę lądowania na Księżycu misji Apollo 11.

Jeff Bezos - założyciel giganta Amazon, w 2007 roku postanowił zamienić swoje dziecięce marzenia na poważne biznesowe plany. Postanowił wówczas wykonywać pierwsze komercyjne loty w kosmos za pomocą technologii, którą firma miała opracować sama. Po wielu latach żmudnych prac i testów przyszedł czas na uwieńczenie dzieła.

Aby w pełni realizować założenia Blue Orgin, w pierwszym załogowym locie "w kosmos" mają wziąć udział jeszcze dwie osoby. 12 czerwca odbyła się długo wyczekiwana aukcja, cena wywoławcza lotu zaczęła się od 4,8 mln dolarów, szybko jednak zaczęła szybować do góry, aż osiągnęła kwotę przyprawiającą o zawrót głowy - 28 mln dolarów (ponad 100 mln zł). Niestety do tej pory nie ujawniono osoby, która aukcję wygrała. Oprócz szczęśliwca na pokładzie znajdzie się jeszcze jedna osoba, której tożsamości również nie ujawniono, jednakże firma Blue Orgin zobowiązała się je ujawnić w najbliższych tygodniach.

Aby wejść na pokład statku kosmicznego należy oprócz odpowiedniej sumy w portfelu posiadać odpowiednie gabaryty. Pasażerowie muszą mieć od 152 do 194 cm wzrostu, ważyć od 49 do 101 kg oraz potrafić wspiąć się po siedmiu kondygnacjach schodów na wieży startowej w mniej niż 90 sekund. Dodatkowo, każdy pasażer musi siedzieć zapięty przez ok. 90 minut bez dostępu do toalety. Ostatnim, najważniejszym warunkiem jest wytrzymałość na siły grawitacyjne równe nawet 5,5-krotności wagi normalnej osoby podczas schodzenia i trzykrotności wagi własnej przez nawet dwie minuty.

Szaleniec czy wizjoner?

Jeff Bezos w materiale, który został niedawno dodany na jego Instagrama opowiedział co tak na prawdę skłoniło go założenia firmy mającej świadczyć komercyjne loty w kosmos. Zdradził, że kosmiczne podróże były jego marzeniem odkąd skończył 5 lat. Wówczas pierwszy raz ujawnił imię osoby, która w spełnianiu marzenia ma mu towarzyszyć. Okazało się, że to jego brat i najlepszy przyjaciel Mark. Swoje marzenia i plany firmy Blue Orgin Jeff może realizować dzięki swojej majętności, która sprawia, że jest on najbogatszym człowiekiem na świecie wg. magazynu "Forbes". Majątek byłego szefa firmy Amazon szacowany jest na kwotę 193,4 mld dolarów.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Jeff Bezos (@jeffbezos)

Bezos obecnie bierze udział w "wyścigu kosmicznym" wraz z innymi bogaczami - Elonem Muskiem oraz Richardem Bransonem. O ile Musk wysłał już w kosmos pierwsze osoby, to niestety nie wygrywa w tych zawodach z uwagi na brak warunku "turystyczności" lotu. Richard Branson zaś na wieść o locie Bezosa przyspieszył start swojego statku kosmicznego. 

Przebieg lotu "w kosmos".

Jak informuje Blue Orgin, misja przekroczenia linii Kármána (umownej granicy między ziemią a kosmosem, która znajduje się na wysokości 100 km n.p.m) będzie trwała tylko 10 minut. Po trzech minutach od startu pasażerowie zaczną doświadczać stanu nieważkości oraz podziwiać krzywiznę Ziemi. Później, zaledwie na kilkanaście sekund przekroczą linię Kármána i zaczną powracać na Ziemię. Całość misji będzie odbywała się automatycznie, zatem osoby znajdujące się na pokładzie czeka dość intensywny czas doznań podróży "w kosmos", zakończony przyjemnym, powolnym schodzeniem na Ziemię.

Wylicytowana kwota zostanie przekazana fundacji Club for the Future, której misją jest „inspirowanie przyszłych pokoleń do kariery w branży STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) oraz pomoc w wymyślaniu przyszłości życia w kosmosie”.

Źródło: BlueOrgin/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Lot w kosmos na wyciągnięcie ręki. Wystarczy 28 mln dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.