Nagłe zmiany obostrzeń ogłoszone przez premiera

Nagłe zmiany obostrzeń ogłoszone przez premiera
fot. PAP/Wojciech Olkuśnik
1 miesiąc temu
PAP/Konferencja Prasowa MZ/Twitter/KPRM/tkb

12 maja premier RP Mateusz Morawiecki ogłosił na konferencji prasowej zmianę niektórych obostrzeń oraz zapowiedział, że "wkrótce do szczepień będą dopuszczone osoby 16+" - rząd poda więcej informacji na ten temat do piątku (14.05).

Konferencja prasowa zwołana z uwagi na otwarcie Centrum Chorób Rzadkich (Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie), które ma pozwolić na nadrabianie deficytów zdrowotnych powstałych z uwagi na pandemię koronawirusa przyniosła też niezapowiedziane, głębsze luzowanie obostrzeń zapowiedzianych niedawno przez rząd.

8 dni wcześniej - 21 maja zostaną otwarte (w reżimie sanitarnym) kina, teatry, filharmonie oraz jednostki kultury. Dzień wcześniej zaś - 28 maja, otwarta zostanie branża sportowa. Dzień wcześniej także będzie można zjeść w restauracjach.

Premier powiedział: "myśląc z duszą na ramieniu o jesieni, chcę gorąco zaapelować. Aby uniknąć 4-tej fali, szczepienia muszą być jak najszybsze. Robię wszystko, aby otrzymać dodatkowe dostawy szczepionek, ale wtedy będzie potrzeba wola obywateli, aby się zaszczepić. System działa, zachęcam do zapisywania się na szczepienie. To jedyne remedium na ostrożny powrót do rzeczywistości."

Morawiecki poinformował też dodatkach dla pracowników niemedycznych - to "symboliczne" działanie mające na celu docenienie pracowników niemedycznych. Jednorazowy dodatek zostanie wypłacony w czerwcu.

Publikujemy szczegółowe informacje ze strony internetowej rządu:

Od 21 maja będą mogły działać w reżimie sanitarnym i przy 50 proc. obłożeniu instytucje kultury: kina teatry czy filharmonie, a od 28 maja siłownie, kluby fitness i solaria - poinformowano w środę na stronie internetowej rządu.

W opublikowanym w środę na rządowej stronie harmonogramie luzowania obostrzeń na kolejne dni maja przedstawiono przyspieszenie otwarcia instytucji kultury oraz krytych obiektów sportowych.

Zgodnie z harmonogramem, od 15 maja zniesiony będzie obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Bez zmian pozostanie jednak obowiązek zakrywania nosa i ust za pomocą maseczki w pomieszczeniach zamkniętych, m.in. w transporcie zbiorowym, w sklepach, w kościele, w kinie czy teatrze.

W transporcie zbiorowym będą można wykorzystywać w 100 proc. miejsca siedzące lub w 50 proc. wszystkie miejsca siedzące i stojące, ale przy zachowaniu 50 proc. miejsc siedzących niezajętych.

Będzie też możliwe prowadzenie gastronomii na świeżym powietrzu, ale przy zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty może być co drugi stolik, odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Działać będą mogły kina, teatry, opery, filharmonie na świeżym powietrzu przy maks. 50-proc. obłożeniu. Działalność na otwartym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego będą mogły prowadzić też domy i ośrodki kultury czy świetlice.

W szkołach, w klasach podstawowych 4-8 i średnich 1-5 nauka będzie mogła odbywać się w formie hybrydowej przy zachowaniu reżimu sanitarnego, to m.in. wietrzenie sal na przerwach, czy dezynfekcja placówek w weekendy.

Obiekty sportowe będą mogły prowadzić działalność na świeżym powietrzu przy zachowaniu maks. 25 proc. publiczności. Zajęcia i wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi będą możliwe przy zachowaniu limitu 150 osób.

Od 21 maja działalność w przestrzeni zamkniętej będą mogły prowadzić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Muszą jednak zachować 50 proc. obłożenie i reżim sanitarny, a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów lub posiłków.

Przy zachowaniu reżimu sanitarnego działalność będą mogły wznowić też domy i ośrodki kultury, świetlice prowadzące działalność animacyjną w pomieszczeniach. Działać będą mogły też parki rozrywki na świeżym powietrzu przy zachowaniu 50 proc. obłożenia.

Od 28 maja możliwe będzie prowadzenie gastronomii wewnętrznej – w lokalu przy zachowaniu maks. 50 proc. obłożenia i zachowaniu dystansu między stolikami. Zajęty będzie mógł być co drugi stolik, a odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 m, chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika.

Imprezy okolicznościowe w lokalu - m.in wesela i komunie będą mogły odbywać się z limitem do maks. 50 osób. Do limitu nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciw COVID-19.

28 maja otwarte zostaną też kryte obiekty sportowe i baseny. Będą one mogły prowadzić działalność przy zachowaniu 50 proc. obłożenia obiektu (dot. również publiczności, zajęte co drugie miejsce na widowni). Natomiast w przypadku zajęć i wydarzeń sportowych poza obiektami, będzie obowiązywał limit do 250 osób.

W siłowniach, klubach fitness i solariach będzie obowiązywał limit 1 osoba na 15m2.

Od 29 maja do nauki stacjonarnej powrócą uczniowie szkół podstawowych i średnich.

Źródło: PAP/Konferencja Prasowa MZ/Twitter/KPRM/tkb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski
25,83 zł
36,90 zł

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Nagłe zmiany obostrzeń ogłoszone przez premiera
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.