Nie żyje historyk idei prof. Marcin Król

Nie żyje historyk idei prof. Marcin Król
(fot. PAP / Marcin Kaliński)
1 miesiąc temu

Nie żyje prof. Marcin Król - filozof, historyk idei, publicysta, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.

Informację o śmierci prof. Marcina Króla, którą podała w czwartek "Gazeta Wyborcza", potwierdził PAP politolog i publicysta prof. Aleksander Smolar, związany z Fundacją im. Stefana Batorego. Prof. Król zmarł w środę wieczorem. Miał 76 lat.

Marcin Król był filozofem, historykiem idei, profesorem Uniwersytetu Warszawskiego.

Pisał do "Kultury", "Aneksu", "Zapisu", "Tygodnika Powszechnego". W 1979 roku założył i pokierował niezależnym czasopismem "Res Publica". Jest autorem wielu książek, m.in.: "Style politycznego myślenia", "Józef Piłsudski. Ewolucja myśli politycznej", "Ład utajony", "Konserwatyści a niepodległość", "Bezradność liberałów", "Czego nas uczy Leszek Kołakowski", "Europa w obliczu końca", "Klęska rozumu".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Nie żyje historyk idei prof. Marcin Król
Komentarze (1)
AO
~An Onim
27 listopada 2020, 07:47
Miałem zaszczyt z Nim rozmawiać ostatni raz niecałe trzy tygodnie temu. W wielu kwestiach mieliśmy różne zdanie, był surowym recenzentem opozycji i nie raz zmył mi głowę. Nie lubił maili czy smsow, lubił rozmowę bezpośrednią, wyczuwając emocje rozmówcy. Mówiliśmy o erozji dyskursu publicznego w świetle języka protestów. Był tym zaniepokojony, podnosząc kwestię braku miejsca na spór ideowy zastąpionego wulgarną pyskówką. Nie usprawiedliwiał tego warunkiem zrozumienia przez adresatów tylko takiego języka. Raziły go hasła, także "osiem gwiazd". Zgadzał się z moim "parobkiem", który zawłaszczył przestrzeń publiczną, ale oceniał, że to nasza wina i błąd, że nie wypracowaliśmy spójnej formuły łączącej środowiska. Widział śmierć polskiej inteligencji, zwłaszcza humanistycznej, wpisywał to w szerszy kontekst Europy, ale w Jego ocenie w ciągu dwóch dekad jest to do odrobienia. Byliśmy umówieni na rozmowę przed świętami, kiedy coś się wyjaśni. Nie porozmawiam z Nim. Niech odpoczywa w pokoju.

Skomentuj artykuł

Nie żyje historyk idei prof. Marcin Król
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.