Stoltenberg: w relacjach z Rosją musimy być zdecydowani, ale wierzymy w dialog

Stoltenberg: w relacjach z Rosją musimy być zdecydowani, ale wierzymy w dialog
fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ
PAP / ml

W relacjach z Rosją musimy być zdecydowani, potrzebne nam jest odstraszanie i obrona, ale jednocześnie wierzymy w dialog - powiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Szef NATO na wspólnej konferencji prasowej z polskim prezydentem był pytany o planowane działania w związku z zagrożeniem wojną hybrydową, wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej, ale również koncentracją rosyjskich wojsk na Ukrainie i szantażem energetycznym ze strony Rosji.

Stoltenberg podkreślił, że NATO jest zaniepokojone wydarzeniami na granicy Białorusi z Polską, Litwą i Łotwą. Jego zdaniem wykorzystywanie migrantów do wywierania presji politycznej na sąsiadów "jest czymś nieludzkim i cynicznym".

NATO będzie wspierać sojuszników

Zapewnił, że NATO będzie dalej wspierać sojuszników, którzy - jak mówił - ponoszą bezpośrednie konsekwencje "cynicznych działań reżimu Łukaszenki".

"Monitorujmy również to, co dzieje się wokół granic Ukrainy. Już po raz drugi w tym roku widzimy zwiększenie obecności wojskowej. Wzywamy Rosję do transparentności, do redukcji napięć i do deeskalacji" - oświadczył szef NATO.

Zaznaczył, że udzielane Ukrainie wsparcie nie jest zagrożeniem dla Rosji, ale wyrazem solidarności i wsparcia integralności terytorialnej.

"Będziemy dalej szli ścieżką dwutorową, jeśli chodzi o Rosję. Musimy być zdecydowani, potrzebne nam jest odstraszanie i obrona, ale jednocześnie wierzymy w dialog z Rosją. Szczególnie w trudnych czasach, takich jak teraz ważne jest to, żeby prowadzić rozmowy i redukować napięcia, także żeby utrzymać szansę na otwarte kanały komunikacji" - podkreślił Stoltenberg.


Przypomniał, że Rosja zamknęła biura NATO w Moskwie, a także zawiesiła działalność swojej misji dyplomatycznej w NATO. "Jesteśmy gotowi do spotkania z Rosją, by usiąść i przedyskutować również kwestie trudne i delikatne związane z sytuacją na Ukrainie" - zadeklarował szef NATO.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Katarzyna Szkarpetowska
5,99 zł
29,90 zł

Dekalog, słowo po słowie z Księdzem Janem Kaczkowskim

Słuchaliśmy Go, bo na co dzień żył tym, co głosił. Docenialiśmy Go, bo poważnie traktował ludzkie problemy. Podziwialiśmy Go, bo do ostatnich chwil cierpliwie odpowiadał na nasze...

Skomentuj artykuł

Stoltenberg: w relacjach z Rosją musimy być zdecydowani, ale wierzymy w dialog
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.