Szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. Kiedy będą dostępne w Polsce?

Szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. Kiedy będą dostępne w  Polsce?
Fot. PAP/Marcin Obara
PAP/ kb

- Wczoraj dostaliśmy informację, że szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat będą u nas 13 grudnia – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. "Mam nadzieję, że tak się stanie" – dodał.

Kraska na antenie Programu I Polskiego Radia był m.in. pytany o to, kiedy będą szczepienia dla dzieci od 5 do 11 lat.

Kiedy będą szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat?

"Wczoraj dostaliśmy informację, że fizycznie szczepionki te będą u nas 13 grudnia. Mam nadzieję, że tak się stanie" – powiedział wiceminister zdrowia. "Mamy dość dużo sygnałów, że rodzice chcą szczepić dzieci powyżej piątego roku życia. Mam nadzieję, że szczepionki dotrą do nas trochę wcześniej, żebyśmy mogli logistycznie się do tego przygotować" – dodał.

Wyjaśnił, że szczepionka dla dzieci od 5 do 11 lat jest "trochę zmodyfikowana w stosunku do tej dla dorosłych" i podaje się ją w dawce trzy razy mniejszej niż dorosłym, "ponieważ dzieci bardzo dobrze na nie reagują", czyli "wytwarzają bardzo dużą ilość przeciwciał, które chronią ich przed zakażaniem" – wskazał.

Wiceszef resortu zdrowia był także pytany o wariant omikron koronawirusa. "W Polsce jeszcze nie mamy potwierdzonego żadnego przypadku, aczkolwiek próbki od dwóch czy trzech osób są badane. Być może właśnie u tych osób potwierdzony będzie wariant omikron" – poinformował Kraska. Zastrzegł, że wariant ten "na pewno do Polski dotrze, mimo restrykcji, które podjęliśmy, ponieważ koronawirus barier granicznych nie przestrzega".

Powiedział także, że trudno jeszcze powiedzieć, jak ten wariant będzie się zachowywał.

"Za mało mamy w tej chwili danych" – wyjaśnił. "Objawy, które wskazują na zakażenie tym wariantem są inne niż w przypadku wariantu delta. Badacze, szczególnie z Afryki Południowej, podają, że jest to drapanie w gardle, podwyższona gorączka, trochę kaszlu. Są to objawy pseudoprzeziębieniowe" – mówił Kraska.

"Myślę, że w najbliższych tygodniach będziemy wiedzieli, jaka jest skuteczność obecnie stosowanych szczepionek wobec tego wariantu. Są dość optymistyczne dane, ale musimy podchodzić do tego z wielką ostrożnością. Jest za wcześnie, aby wyciągać daleko idące wnioski" – zastrzegł.

Pytany, czy ostatnio wprowadzone obostrzenia nie są zbyt łagodne, Kraska wskazał, że "zawsze możemy mówić, że mogą być bardziej ostre, ale jeżeli będziemy przestrzegać nowych obostrzeń i tych, które były poprzednio, to na pewno będzie zahamowana ta epidemia".

"Zawsze powtarzam, że są to proste metody, o których zapomnieliśmy i ich nie stosujemy" – dodał. "I oczywiście szczepienia – będę to powtarzał jak mantrę" – wskazał. Kraska poinformował, że na sto osób przebywających w szpitalach dziewięćdziesiąt pięć to osoby niezaszczepione, a na dziesięć osób, które są zakażone, dziewięć to osoby niezaszczepione..

"Te obostrzenia, które wprowadziliśmy są bardziej rygorystyczne niż poprzednio, ale także służą temu, abyśmy przerwali łańcuch epidemiczny. Jest jednak jeden warunek – musimy ich przestrzegać" – podkreślił Kraska.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Andrzej Zwoliński
37,00 zł

Historia chorób jest tak stara, jak sama ludzkość. Już pierwsi ludzie szybko sobie uświadomili – według biblijnej Księgi Rodzaju: dowiedzieli się o tym tuż po grzechu pierworodnym – że atak choroby wiąże się z bólem...

Skomentuj artykuł

Szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. Kiedy będą dostępne w Polsce?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.