Szef MZ zachęca do zapoznania się z zaleceniami ekspertów, kiedy stosować teleporadę

Szef MZ zachęca do zapoznania się z zaleceniami ekspertów, kiedy stosować teleporadę
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
Piątek, 16:00
PAP / df

Minister zdrowia Adam Niedzielski zachęca do zapoznania się z zaleceniami dotyczącymi telewizyt przygotowanymi przez niezależny zespół ekspertów. "Teleporada to dobre rozwiązanie, ale ma swoje ograniczenia" - przypomniał w piątek szef MZ.

Niedzielski we wpisie na Twitterze zachęcił do zapoznania się z zaleceniami dotyczącymi teleporady, które przygotował niezależny zespół ekspertów Continue Curatio wspierany przez Fundację My Pacjenci.

"Teleporada to dobre rozwiązanie, ale ma swoje ograniczenia. Eksperci opracowali zalecenia, kiedy warto, a kiedy nie należy stosować tej formy kontaktu pacjenta z lekarzem" - napisał minister.

Eksperci podkreślają, że telewizyta nie może być realizowana w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Zastrzegają jednak, że zdalny kontakt z lekarzem może być uzasadniony w celu uzyskania informacji co do pierwszych działań przedlekarskich czy przedratowniczych.

Teleporada nie powinna być stosowana, gdy niezbędne jest przeprowadzenie jakiegokolwiek elementu badania przedmiotowego. Zdaniem ekspertów telewizyt nie należy realizować w przypadku noworodków i dzieci poniżej 12 tygodnia życia, z objawami które niepokoją rodziców. Teleporada nie powinna być również stosowana wówczas, gdy zdaniem lekarza prowadzącego stan pacjenta wymaga osobistej wizyty.

W opinii ekspertów wyszczególniono konkretne przypadki, kiedy teleporada może, a kiedy nie powinna być stosowana w: diabetologii, kardiologii, okulistyce, pediatrii, farmakologii klinicznej, onkologii, alergologii, astmie, gastroenterologii, reumatologii i neurologii.

Szczegółowe rekomendacje są dostępne na stronie: https://chorobynieczekaja.mypacjenci.org/rekomendacje.html

W skład zespołu Continue Curatio wchodzą: prof. Bolesław Samoliński, prof. Marek Brzosko, prof. Leszek Czupryniak, prof. Zbigniew Gaciong, prof. Marcin Grabowski, prof. Teresa Jackowska, prof. Jacek Jassem, prof. Anna Kostera-Pruszczyk, prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, prof. Andrzej Matyja, prof. Grzegorz Opolski, prof. Grażyna Rydzewska, dr Michał Sutkowski, prof. Jacek P. Szaflik i dr hab. n. med. Jarosław Woroń. Z zespołem współpracuje Anna Gołębicka jako ekspert z Centrum im. Adama Smitha.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ludwik Wiśniewski OP
25,14 zł
41,90 zł

Nie prześpij czasu, który został Ci dany

Odkryj przenikliwe teksty legendarnego dominikanina

Ojciec Ludwik Wiśniewski OP pokazuje, nieraz w mocnych słowach, jak kierować się na co dzień sumieniem i świadomie żyć Ewangelią. Zapiski niepokornego opozycjonisty...

Skomentuj artykuł

Szef MZ zachęca do zapoznania się z zaleceniami ekspertów, kiedy stosować teleporadę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Szef MZ zachęca do zapoznania się z zaleceniami ekspertów, kiedy stosować teleporadę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.