Burza po renowacji polichromii w krakowskiej bazylice

Burza po renowacji polichromii w krakowskiej bazylice
Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie pokazał efekty prac konserwatorskich (Fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie)
Facebook/dm

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie przedstawił efekty prac konserwatorskich w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie. Wynik prac krytykują internauci. Wg wielu z nich polichromie po renowacji są nieudane. Pracownicy instytucji twierdzą, że ujawnili oryginalną wizję mistrza.

Zakończyły się prace konserwatorskie przy dekoracjach ściennych, usytuowanych w prezbiterium kościoła Franciszkanów w Krakowie. Polichromie autorstwa Stanisława Wyspiańskiego przeszły gruntowną i bardzo analityczną konserwacje - przekazał w mediach społecznościowych Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Krakowie, gdzie podzielił się efektami prac.

„Konserwatorzy posługując się oryginalnymi kartonami i archiwalnymi fotografami przywrócili polichromiom Wyspiańskiego ich właściwy wygląd” - czytamy we wpisie.

„Szokujące bezguście”

Internauci skomentowali efekt prac. Nie szczędzili krytyki. „No to Wyspiański się w grobie przewraca. (…) Każdy, kto zna styl malarza widzi koszmar. Szokujące bezguście, w stylu kiczowatych malunków współczesnych”, „Skandal, namalowane na nowo. To już nie jest Wyspiański” – brzmią niektóre wpisy zamieszczone pod postem na Facebooku Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Największe kontrowersje wzbudziła polichromia „Matki Boskiej w stroju krakowskim”.

Pracownicy instytucji twierdzą, że ujawnili oryginalną wizję mistrza.

„W konserwacji zmiana wyglądu twarzy zawsze wzbudza najwięcej emocji. W związku z tym, że pod naszym poprzednim postem pojawiło się wiele komentarzy pragniemy wyjaśnić i doprecyzować, że zdjęcie które przedstawia wizerunek »Matki Boskiej w stroju krakowskim« przed konserwacją, jest efektem wtórnych przemalowań, które znacznie zafałszowały i zniekształciły wygląd oryginału. Nie była to twarz jaką autentycznie namalował Wyspiański” - czytamy. Według urzędu to prace konserwatorskie przywróciły polichromii jej autentyczny wygląd.

„Wykonano to na podstawie zachowanych na ścianie nawarstwień, kartonów oraz przy pomocy archiwalnych fotografii ukazujących malowidła w takim stanie, w jakim stworzył je Wyspiański” - czytamy dalej.

Bazylika św. Franciszka z Asyżu znajduje się przy ulicy Franciszkańskiej 2. Jej wnętrze słynie z pięknych zdobień, kaplic i grobowców.

Facebook/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
red. Wiesna Mond-Kozłowska
35,60 zł
89,00 zł

Angielskojęzyczna monografia Stanisław Wyspiański - Konstantinas Mikalojus Čiurlionis, Powinowactwa kultur, pogranicza sztuk (Stanisław Wyspiański - Konstantinas Mikalojus Čiurlionis, the Neighbouring of Cultures, the Borderlines of Arts) bada zjawisko synestezji w dorobku dwóch najwybitniejszych twórców niegdysiejszego...

Skomentuj artykuł

Burza po renowacji polichromii w krakowskiej bazylice
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.