CIR: szczepienia pozwolą nam wrócić do Kościołów

CIR: szczepienia pozwolą nam wrócić do Kościołów
Fot. depositphotos.com
4 tygodnie temu
PAP/kb

Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia, m.in. normalnych praktyk religijnych - zaznaczono na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

W środę przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Hierarcha zaznaczył w nim, że ich produkcja, w której korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów, "budzi poważny sprzeciw moralny".

Wskazał jednocześnie, że "wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami mogą z nich skorzystać bez winy moralnej". Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

W odpowiedzi na stanowisko bp. Wróbla na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu napisano, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów". "Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia m.in. normalnych praktyk religijnych" - podkreślono.

W związku z trzecią falą zachorowań w środę rząd przedłużył dotychczasowe obostrzenia do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r. Utrzymany został m.in. limit w miejscach kultu religijnego – na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

W sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, powyżej 100 m2 jedna na 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

W Polsce pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę, 14 marca, trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson. Dostarczono około 120 tys. dawek. Preparat ma być stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień. 

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka
27,93 zł
39,90 zł

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

CIR: szczepienia pozwolą nam wrócić do Kościołów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.