Dwie trzecie Polaków zadowolonych ze swoich kompetencji cyfrowych

Dwie trzecie Polaków zadowolonych ze swoich kompetencji cyfrowych
Fot. Jud Mackrill / Unsplash
1 miesiąc temu
PAP/mł

60 proc. badanych ocenia, że w najbliższej przyszłości osobom o wyższych kompetencjach cyfrowych będzie łatwiej o podwyżki i awanse - wynika z raportu "Cyfrowa ewolucja kariery" opublikowanego przez firmę Pracuj.pl.  

Swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym pozytywnie ocenia 67 proc. Polaków. Niemal połowa badanych uważa, iż zbyt niskie kompetencje cyfrowe mogą być dla nich przeszkodą w szukaniu nowej pracy, a częściej pozytywnie o swoich umiejętnościach technologicznych wyrażają się mężczyźni (26 proc. wobec 19 proc. w grupie kobiet).

7 na 10 ankietowanych osób uważa zaś, że wpływ rozwoju technologii na rynek pracy w ostatnich latach jest "ogólnie pozytywny". W raporcie czytamy również, iż aż 73 proc. respondentów stwierdziło, że pracodawcy powinni wspierać swoich pracowników w nabywaniu nowych kompetencji cyfrowych.

 

Tylko nieco ponad jedna trzecia (37 proc.) respondentów ocenia, że podczas edukacji przekazano im wiedzę, jak korzystać z narzędzi cyfrowych. Jedynie 4 proc. ankietowanych osób oceniło swoje kompetencje cyfrowe w życiu zawodowym negatywnie. Jak podkreślono w raporcie z badania, wiek nie miał większego wpływu na samoocenę respondentów.

W raporcie wskazano, że nowe technologie są dziś obecne w życiu zawodowym Polaków nie tylko w postaci urządzeń, ale też fachowego oprogramowania, mediów społecznościowych czy rozwiązań chmurowych. W rekrutacji - jak zwrócono uwagę - coraz częściej wykorzystywana jest sztuczna inteligencja, a niemal cały proces pozyskiwania nowych pracowników przeniósł się do sieci.

Według dwóch na trzy ankietowane osoby, w przyszłości kompetencje cyfrowe będą odgrywać coraz ważniejszą rolę na rynku pracy. 60 proc. badanych z kolei ocenia, że w najbliższej przyszłości osobom o wyższych kompetencjach cyfrowych będzie łatwiej o podwyżki i awanse. Tylko co czwarty badany uważa, że umiejętności technologiczne w jego branży i specjalizacji nie odgrywają dużej roli.

"Jednocześnie jednak w powszechnej dyskusji o technologiach wciąż dominuje nie perspektywa statystycznego pracownika, ale punkt widzenia specjalistów IT, pracodawców z tej branży lub firm zajmujących się wdrożeniami rozwiązań cyfrowych" - czytamy w raporcie. 

Pracuj.pl w swoim opracowaniu oceniło, że wyniki przeprowadzonej na próbie 1,5 tys. osób badania są zaskakujące i pełne paradoksów.

Firma w swoim raporcie przytoczyła dane KE z 2020 r., z których wynika, że kompetencje cyfrowe w stopniu podstawowym posiadało 44 proc. Polaków w wieku od 16 do 74 lat. Tymczasem, unijna średnia dla tej kategorii wynosi 58 proc., a Polska ze swoim wynikiem znalazła się na 22. miejscu na 27 państw UE. 

PAP /  mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Betty Drescher, John Drescher
24,43 zł
34,90 zł

Każdy dzień to okazja, żeby pokochać na nowo

Jedną z najtrafniejszych definicji miłości wypowiedział ktoś, kto miał za sobą wiele lat małżeństwa: „Miłość jest tym wszystkim, przez co się razem przeszło”.

John i Betty Drescherowie...

Skomentuj artykuł

Dwie trzecie Polaków zadowolonych ze swoich kompetencji cyfrowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.