Inflacja w Polsce. Ostatni raz była tak wysoka 21 lat temu

Inflacja w Polsce. Ostatni raz była tak wysoka 21 lat temu
Fot. Andrey Popov / depositphotos.com
rp.pl / tk

„Inflacja konsumencka wyniosła 8,6 proc. w ujęciu rocznym w grudniu 2021 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,9 procent. Ostatnio wyższy wzrost cen był w listopadzie 2000 r – podaje portal rp.pl.

GUS udostępnił dane, według których wzrost cen w grudniu 2021 wzrósł o 8,6 proc. w porównaniu z grudniem 2020 r. To więcej niż szacowali eksperci. Przewidywali oni wzrost cen o 8,3 proc. w skali roku.

"W grudniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 2,3%), mieszkania (o 0,6 proc.) oraz transportu (o 0,8 proc.), które podwyższyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,55 pkt proc., 0,14 p. proc. i 0,09 pkt proc. Niższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 0,5 proc.) obniżyły ten wskaźnik o 0,02 pkt proc." - napisano w komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego.

W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie mieszkania (o 10 proc.), żywności (o 8,7 proc.) oraz transportu (o 22,7 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,5 pkt proc., 2,14 pkt proc. i 2,04 pkt proc. – podaje rp.pl.

Źródło: rp.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Zwoliński
8,73 zł
34,90 zł
W jaki sposób dochodzi się do szczęścia? Czy zdobywa się je indywidualnie? Czy państwo jest odpowiedzialne za szczęście obywateli? Czy dobrobyt mierzony produktem krajowym brutto gwarantuje jego osiągnięcie?
Na te i inne pytania dotyczące definicji...

Skomentuj artykuł

Inflacja w Polsce. Ostatni raz była tak wysoka 21 lat temu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.