Kraków: 18 osób z koronawirusem w Instytucie Onkologii

Kraków: 18 osób z koronawirusem w Instytucie Onkologii
(fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG)
1 miesiąc temu
PAP / jb

U 15 pacjentów i trzech pracowników medycznych Kliniki Radioterapii krakowskiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii badania potwierdziły obecność wirusa SARS-CoV-2. Przyjęcia do kliniki wstrzymano – poinformowała w piątek PAP rzeczniczka placówki Maja Marklowska-Tomar.

 

Jak podkreśliła, poza Kliniką Radioterapii szpital pracuje normalnie, pacjenci są przyjmowani do pozostałych klinik i do przychodni, zgodnie z planem wykonywane są również badania diagnostyczne.

Trzech pracowników medycznych pozostaje w izolacji domowej, ośmiu pacjentów zostało przetransportowanych do innych placówek medycznych, a siedmiu przebywa jeszcze na terenie kliniki – większość z nich przechodzi zakażenie bezobjawowo, pozostali mają łagodne objawy, np. stan podgorączkowy.

Klinika Radioterapii podzielona jest na trzy niezależne odcinki. Zakażenia SARS-CoV-2 potwierdzono tylko na jednym z nich, tzw. odcinku A, i to tam – do czasu przekazania do oddziałów zakaźnych lub izolatoriów – przebywa jeszcze siedmiu zakażonych pacjentów. Inni pacjenci na „odcinku A” są w kwarantannie.

„Odcinek ten jest odseparowany od reszty, wdrożone zostały wszystkie obowiązujące procedury sanitarno-epidemiologiczne, a pozostający na dwóch pozostałych odcinkach chorzy są bezpieczni” – podkreśliła rzeczniczka prasowa krakowskiego oddziału Instytutu Onkologii.

Dodatni wynik testu na obecność koronawirusa u pierwszego pacjenta został potwierdzony w ubiegłym tygodniu. Badanie wykonano z uwagi na wystąpienie u tego pacjenta gorączki. Potem testy przeprowadzono u wszystkich osób, które miały kontakt z tym pacjentem.

Od stycznia Centrum Onkologii Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie ma status państwowego instytutu badawczego i używa nazwy Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Jan Kaczkowski, Joanna Podsadecka, Piotr Żyłka
53,94 zł
89,90 zł

Trzy bestsellerowe książki księdza Jana Kaczkowskiego, który był inspiracją dla milionów ludzi. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę. Ludzie pokochali go za wyrozumiałość dla słabości drugiego człowieka, wierność sobie, błyskotliwe poczucie humoru...

Skomentuj artykuł

Kraków: 18 osób z koronawirusem w Instytucie Onkologii
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Kraków: 18 osób z koronawirusem w Instytucie Onkologii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.