Warszawa. Mural ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego

Warszawa. Mural ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego
Mural upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego (fot. Leszek Szymański/PAP)
1 miesiąc temu
PAP/mk

Na warszawskim osiedlu Ursynów odsłonięty został dziś mural upamiętniający rotmistrza Witolda Pileckiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Urzędu Dzielnicy Ursynów, Ministerstwa Obrony Narodowej, Stowarzyszenia GROM oraz Bakcyl Studio.

- Ursynów był jedną z pierwszych dzielnic, w których zaczęły powstawać wielkoformatowe murale. Mamy ich już ponad dwadzieścia. Dziś uroczyście oddajemy do dyspozycji mieszkańców kolejny - upamiętniający bohatera narodowego. Kreatywna forma czterech wizerunków Witolda Pileckiego mówi nam wiele zarówno o jego życiu oraz historii naszego kraju - powiedział Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Jak czytamy w komunikacie, powstanie muralu było możliwe dzięki wsparciu ze środków Urzędu Dzielnicy Ursynów oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Pomysłodawcą było Stowarzyszenie GROM, a projektantem i wykonawcą Bakcyl Studio.

Mural upamiętniający rtm. Witolda Pileckiego powstał w ramach konkursu "MUR, ALE HISTORIA WOJSKA POLSKIEGO".

Można go oglądać na budynku przy ul. Rotmistrza Witolda Pileckiego 111.

Rotmistrz Witold Pilecki walczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej zaangażował się w działalność podziemną. Jako ochotnik trafił do obozu KL Auschwitz, gdzie organizował ruch oporu. Po ucieczce w kwietniu 1943 r. z tego niemieckiego obozu koncentracyjnego stworzył obszerny raport opisujący działalność machiny zagłady w KL Auschwitz. Komunistyczny sąd skazał rotmistrza Witolda Pileckiego na śmierć. Bohater Polski Podziemnej został zamordowany w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wieliczka-Szarkowa
14,90 zł

Opowieść o wyjątkowym człowieku, żołnierzu niezłomnym, który umiłował ojczyznę i poświęcił swoje życie za innych. Dobrowolnie trafił do Auschwitz, aby zebrać wiadomości o obozie, zamordowany został przez komunistów Polski Ludowej. Jego heroizm przemawia nadal do...

Skomentuj artykuł

Warszawa. Mural ku czci rotmistrza Witolda Pileckiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.