Na Śnieżce temperatura odczuwalna na poziomie -35.5 stopnia C; Kasprowy niemal bez wiatru

Na Śnieżce temperatura odczuwalna na poziomie -35.5 stopnia C; Kasprowy niemal bez wiatru
fot. depositphotos.com
1 miesiąc temu
PAP / ml

W sobotę na Śnieżce temperatura odczuwalna spadła do minus 35.55 stopnia Celsjusza - poinformował na Twitterze Karkonoski Park Narodowy. Dla porównania, według informacji IMGW, na Kasprowym spadł śnieg, i praktycznie nie ma wiatru przy temperaturze -5,4 stopnia.

Jak poinformował Karkonoski Park Narodowy, w sobotę na szczyty Karkonoszy zajrzała zima. "Na Śnieżce temperatura wynosi -4.2 °C, ale przy wietrze 83 km/h i wilgotności 98% temperatura odczuwalna to aż -35.55 °C" - napisano na twitterze KPN.

Zdaniem Jakuba Gawrona, synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, taka rozbieżność w temperaturze odczytywanej na termometrze i odczuwalnej przez człowieka, jest normalnym zjawiskiem.

"W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 km/h. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. Podobne zjawisko mamy w saunie. W suchej saunie próg temperatury, jaką można znieść, jest wyższy niż w saunie parowej. W tej chwili na Kasprowym jest minus 5,4 stopnia Celsjusza, spadł śnieg, ale wiatr wieje z prędkością 7 km/h, więc z całą pewnością subiektywne odczucie osób przebywających tam w tej chwili będzie inne, niż turysty, czy pracownika IMGW na Śnieżce" - powiedział Gawron. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Bartosz Brożek, Michał Heller, Jerzy Stelmach
34,90 zł

Głupota to słowo posiadające w języku polskim 283 synonimy występujące w co najmniej 28 różnych grupach znaczeniowych. W Szkicach zostały opisane wyłącznie „przypadki zawinione” wynikające z gnuśności, ewentualnie etycznej niegodziwości określonych osób, a nie przypadki,...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na Śnieżce temperatura odczuwalna na poziomie -35.5 stopnia C; Kasprowy niemal bez wiatru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.